A A A

Co trzeci smartfon sprzedany w zeszłym roku ma fizyczne zabezpieczenia

18 lutego 2020, 13:35
Zabezpieczenia sprzętowe w smartfonach wciąż nie są standardem, jednak statystyka wygląda tu coraz lepiej.
Co trzeci smartfon sprzedany w zeszłym roku ma fizyczne zabezpieczenia

Counterpoint Research przygotował raport dotyczący zabezpieczeń sprzedawanych smartfonów. Okazuje się, że ok. 1/3 sprzedanych w 2019 r. urządzeń była wyposażona w różnego rodzaju wbudowane zabezpieczenia hardware'owe. Oznacza to wprawdzie, że wciąż nie ma ich w większości telefonów, jednak statystyka ta poprawiła się od zeszłorocznego badania aż o 39%.

Na zwiększenie bezpieczeństwa zdecydowały się m.in. firmy Apple, Huawei i Samsung. Koncern z Cupertino najczęściej stosuje zabezpieczenia typu eSE, polegające na stworzeniu bezpiecznego obszaru komunikacyjnego. W telefonach Huawei z kolei jest to inSE, czyli dodatkowy, zintegrowany element zabezpieczający. Te dwa typy – eSE oraz inSE – stanowią łącznie ponad 90% stosowanych systemów zabezpieczeń. Nieco inne podejście ma Samsung, który wykorzystuje w komunikacji fizyczne funkcje nieklonowalne (PUF).

Coraz większa powszechność zabezpieczeń fizycznych jest o tyle istotna, że coraz więcej użytkowników wykorzystuje smartfony do przechowywania danych personalnych oraz dostępowych do płatności i bankowości elektronicznej. A zabezpieczenia sprzętowe utrudniają przeprowadzanie cyberataków, uodparniając  stosowane w smartfonach układy SoC na manipulacje podczas hostowania aplikacji.

fot. Pixabay


Krzysztof Kempski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto