A A A

Conficker traci na popularności

14 lutego 2011, 09:37
Conficker traci na popularności

Najnowszy raport BitDefendera pokazuje, że groźny robak Conficker traci na popularności i stanowi już mniejsze zagrożenie dla użytkowników komputerów.

Globalny raport Top Ten BitDefendera, określający dziesiątkę najbardziej popularnych zagrożeń, pokazuje, że Win32.Worm.Downadup.Gen, znany jako Conficker, spadł z pierwszej pozycji na trzecie miejsce. Co warto zaznaczyć, szkodnik ten całkowicie zniknął z regionalnej listy Top Ten w Wielkiej Brytanii.

Catalin Cosoi, szef laboratorium badawczego BitDefendera komentuje: “Conficker ze swoimi wariantami był jednym z najbardziej rozwiniętych zagrożeń ostatnich lat. Różnorodność szkód, jakie mógł wywołać, rozciągała się od wykorzystywania słabych haseł po blokowanie dostępu do stron związanych z bezpieczeństwem. Jednakże, jak się wydaje, stopniowe odchodzenia od systemu Windows XP w połączeniu z większą świadomością wśród użytkowników oznacza, że nie jest już tak powszechny jak wcześniej. Oczywiście, ludzie powinni nadal zachowywać czujność i w pełni zabezpieczać swoje komputery, aby uniknąć infekcji.”

Miejsce zrobione przez Confickera zostało częściowo wypełnione nowym szkodnikiem - Trojan.Crack.I. Ten na pozór niegroźny keygen instaluje trojana, który zbiera różnorakie szczegóły dotyczące innych aplikacji w zaatakowanym komputerze, a także uruchamia backdoora umożliwiającego zdalny dostęp do zainfekowanego systemu. Jego pojawienie się na drugim miejscu to wskazówka, że panorama światowego oprogramowania dotknięta jest piractwem komputerowym i wynikającymi z tej praktyki zagrożeniami.

Każdy, kogo dotyczy problem Confickera, może pobrać darmowy program usuwający szkodnika. Znajduje się on pod adresem http://www.bdtools.net/how-to-remove-downadup.php.

Foto: stock.xchng / ines


Krzysztof Gudowski / Informacja prasowa
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto