A A A

Coraz większa chińska chmura

30 listopada 2020, 08:10
Wartość usług chmurowych w Państwie Środka wzrosła w ostatnim kwartale o 65 procent.
Coraz większa chińska chmura

Jednak wciąż za Amerykanami

Firma analityczna Canalys oszacowała wydatki na usługi chmurowe w Chinach w trzecim kwartale bieżącego roku.

 

Na podium

Od lipca do września w Państwie Środka wydano 5 miliardów dolarów na usługi świadczone w chmurze. Oznacza to wzrost o 750 milionów dolarów w prównaniu z drugim kwartałem bieżącego roku i o 2 miliardy dolarów więcej niż w tym samym okresie roku 2019.

Największymi usługodawcami w dziedzinie cloud computingu są w Państwie Środka koncerny Alibaba – ma on 40,9% udziałów w rynku, Huawei (16,2%) i Tencent (15,8%). Poza podium znalazł się Baidu z 7,1-procentowym udziałem.

Według analityków firmy Canalys coraz większe zapotrzebowanie na usługi chmurowe wynika z rosnącego znaczenia zdalnej nauki i pracy.

Alibaba obsługuje głównie sektor finansowy i handel detaliczny. Huawei również zajmuje się finansami, a poza tym obsługą produkcji przemysłowej, internetu i sektora rządowego. Tencent ma mocną pozycję w segmencie PaaS (Platform as a Service, czyli uruchamiania w chmurze własnych aplikacji usługobiorcy), zaś Baidu – w sektorze transportu i opieki zdrowotnej.

Mimo wzrostów wszyscy chińscy usługodawcy wciąż nie mogą pochwalić się wynikami taimi jak amerykańscy potentaci w dziedzinie cloud computingu. Microsoftowa chmura Azure sama zarabia 6,9 miliarda dolarów w cągu kwartału.

fot. Mohamed Hassan – Pixabay


Adam Wiśniewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto