A A A

Creative Sound Blaster Katana v2 – nowy soundbar nie tylko dla graczy

1 października 2021, 20:40
To już kolejny soundbar w ofercie Creative’a. Tym razem jednak, w przeciwieństwie choćby do modeli Stage, producent celuje w klienta bardziej wymagającego i lubiącego elektroniczną rozrywkę, odświeżając flagową Katanę sprzed paru lat.
Creative Sound Blaster Katana v2 – nowy soundbar nie tylko dla graczy

Dźwięk i światło

Jest to soundbar przeznaczony głównie dla graczy – choć nie tylko. Za dźwięk odpowiada pięć przetworników: dwa średniotonowe 63 mm, dwa wysokotonowe 19 mm, a także niskotonowy 165 mm, który znajdziemy w osobno stojącym subwooferze. Pierwsze cztery z wymienionych zamontowano z kolei w dość oryginalnie wyglądającej obudowie. Na przodzie znajduje się pokaźny wyświetlacz, a bezpośrednio nad nim, u góry – przyciski sterujące. Interesującą stylistykę dodatkowo podkreśla konfigurowalne podświetlenie RGB w postaci biegnącego dolną krawędzią paska. Pracę zestawu możemy dostosować z poziomu pilota, wspomnianego panelu sterującego, jak również korzystając z obsługującego zestaw oprogramowania. Pilot, oprócz szeregu standardowych funkcji, wyposażono w sześć programowalnych przycisków zdalnego sterowania, którym przypiszemy m.in. niestandardowe funkcje związane z iluminacją czy dźwiękiem.


Sprawdzi się w graniu

O tym, że głównym zastosowaniem Katany v2 jest gaming, świadczą cechy użytkowe. Smukły kształt obudowy listwy dźwiękowej i wysokość 62 mm sprawiają, że urządzenie powinno zmieścić się pod większością monitorów. Mamy tu również dostęp do ukierunkowanych na granie technologii dźwiękowych Creative’a. Pierwsza z nich, Scout Mode, to tryb, który uwypukla dźwięki istotne dla zmagań sieciowych w grach typu FPS. Odgłosy przeładowania broni, kroki, inne akcje podejmowane przez przeciwnika – to wszystko na tle ogólnego udźwiękowienia gry staje się bardziej podkreślone, a więc łatwiejsze do odnotowania.

Druga warta odnotowania technologia to SXFI Battle Mode; możemy ją aktywować, podłączając do soundbara słuchawki. Bazując się na wirtualizacji dźwięku SXFI pozwoli ona usłyszeć nie tylko kierunek, ale i dokładnie określić odległość, z jakiej np. padają strzały – a więc tym samym dokładną lokalizację przeciwników. Za przetwarzanie dźwięku w tym przypadku odpowiada układ Super X-Fi UltraDPS, całość zaś jest zgodna z dowolnymi słuchawkami.


Uniwersalny charakter

Z kolei podłączając zestaw z wykorzystaniem gniazd HDMI ARC lub optycznego, zrobimy użytek z Dolby Digital. Ponadto mamy do dyspozycji standardowe wejście AUX oraz interfejs Bluetooth 5.0. Katana v2 jest więc uniwersalnym urządzeniem, które sparujemy z pecetem, komputerem Mac, konsolami PS4, PS5, Xbox Series X/S, Nintendo Switch, a także z urządzeniami mobilnymi. W tym ostatnim przypadku możemy skorzystać z wbudowanych mikrofonów i zastosować soundbar Creative’a w roli zestawu głośnomówiącego.

Za zestaw trzeba zapłacić 1500 zł.

Creative Sound Blaster Katana v2

Zakres częstotliwości: 50–20 000 Hz
Przetworniki: 2x średniotonowe 63 mm, 2 x wysokotonowe 19 mm, niskotonowy 165 mm
Moc wyjściowa: 126 W RMS, w tym soundbar 66 W RMS
Łączność: Bluetooth 5.0, HDMI ARC, TOSLINK, AUX, USB, wyjście SXFI, wyjście słuchawkowe
Obsługiwane technologie: Super X-Fi, SXFI Battle Mode, Sound Blaster Acoustic Engine, Dolby Digital
Inne: konfigurowalne podświetlenie RGB, wbudowane mikrofony, aplikacja Creative w opakowaniu prócz urządzenia pilot z konfigurowalnymi przyciskami zasilacz, okablowanie, uchwyty do montażu na ścianie
Zgodność: PC, Mac, PS4, PS5, Xbox Series X/S, Nintendo Switch, urządzenia mobilne
Wymiary: 600 x 95 x 62 mm (soundbar), 150 x 367 x 367 mm (subwoofer)
Waga: 1,52 kg (soundbar), 6,4 kg (subwoofer)


Grzegorz Karaś
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Kolekcjonerskie NFT dla kinomanów
29 listopada 2021
Dystrybutor filmów AMC Networks oraz firma Sony Pictures zaoferują niewymienialne tokeny uczestnikom programu lojalnościowego.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto