A A A

Ćwierćwiecze PSX

3 grudnia 2019, 14:20
Ćwierć wieku temu, 3 grudnia 1994 r., w ręce (japońskich) graczy trafiła pierwsza konsola Sony, czyli PlayStation. Słynny „szarak” pozostawał na sklepowych półkach aż do roku 2006, a jego łączna sprzedaż przekroczyła 100 milionów egzemplarzy. Co ciekawe, koncern skonstruował ją troszkę… niechcący.
Ćwierćwiecze PSX

Na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku Sony niespecjalnie było zainteresowane grami komputerowymi i wszystkim, co z nimi związane, koncentrując się raczej na segmencie audio-wideo. Telewizory tego producenta z kineskopem Trinitron były podówczas synonimem najwyższej jakości.

Wtedy to Nintendo zwróciło się do Sony z propozycją skonstruowania napędu CD-ROM do konsoli SNES. Coś jednak zgrzytało pomiędzy kolosami i gdy Sony triumfalnie pokazało prototyp SNES-a CD, dzień później Nintendo zerwało umowę i, co gorsza oświadczyło, że napęd CD do ich konsoli dostarczy Philips – jeden z głównych konkurentów Sony, z którym Nintendo w międzyczasie nawiązało współpracę (dodajmy, że nieudaną – SNES CD nigdy nie powstał).

Zaskoczone (delikatnie mówiąc...) i publicznie upokorzone Sony zostało na lodzie z gotowym napędem i paroma opracowanymi przy okazji technologiami. A że Japończyk publicznej utraty twarzy płazem nie puszcza, poniekąd na złość Nintendo firma postanowiła „dołożyć" do napędu resztę konsoli. Branża patrzyła na to z drwiącym uśmieszkiem – dominował pogląd, że Sony nie ma pojęcia o sprzęcie ani o tworzeniu gier. Ale jak to mówią: ten się śmieje, kto się śmieje ostatni...

Rekordowa sprzedaż

W pierwszy weekend po premierze sprzedano w Japonii 100 tysięcy PSX w cenie ok. 300 dolarów za egzemplarz. A to był tylko lekki szmer nadciągającej lawiny. „Szarak", mówiąc kolokwialnie, po prostu zmiażdżył wszystkie istniejące konsole i ówczesne pecety.

Trzeba też wspomnieć o znakomitym ergonomicznym padzie, który – sensacja! – wyposażony był w silniczki wywołujące jego wibrację w rękach gracza (acz nie od razu – kontroler z siłowym sprzężeniem zwrotnym pojawił się w 1997 r.). A że gier na tę platformę powstało mnóstwo (ok. 2400), nie dziwi fakt, że PlayStation zdominowało rynek. „Szaraków" kupiono dwukrotnie więcej niż wszystkich innych konsol wyprodukowanych w latach 1993–96 razem wziętych.

Parametry pierwszej konsoli Sony PlayStation:

Grafika

Paleta barw

MIPS

Wielokąty/s

Procesor

Pamięć RAM

Napęd

Dźwięk

Liczba gier

maks. 640x480

16,7 mln

30

360 000

32-bitowy procesor RISC R3000A 33,87 MHz

2 MB

CDx2,
700 MB

24 kanały

ponad 2400

 


Jerzy Poprawa
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Wyciekło 20 GB danych aktorek porno
20 stycznia 2020
Dziewczyny pozujące przed kamerkami udostępniały stronom, za pomocą których zarabiały, wiele swoich prywatnych danych, łącznie ze skanami...


TikTok rośnie w siłę
20 stycznia 2020
Aplikacja do tworzenia krótkich klipów wideo została w zeszłym roku zainstalowana ponad 700 milionów razy.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto