A A A

Cyberbezpieczeństwo w trakcie wakacji

29 lipca 2016, 12:35
Połowa wakacji za nami, ale lato nadal trwa, zatem warto przestrzegać podstawowe zasady bezpieczeństwa dotyczące wykorzystania smartfonów oraz komputerów.
Cyberbezpieczeństwo w trakcie wakacji

Dla niektórych osób wakacje bez swobodnego dostępu do sieci mogą okazać się ciężkim przeżyciem. Nic dziwnego, że wielu wczasowiczów wyjeżdżając na wakacje, zabiera ze sobą nie tylko smartfon, ale też laptop, tablet i smartwatch. Po dotarciu do hotelu część z takich osób natychmiast sprawdza, czy są w zasięgu bezpłatnej sieci Wi-Fi i zwykle bez zastanowienia logują się do niej. Wszystko po to, by błyskawicznie zdać relację z podróży swoim znajomym, za pośrednictwem serwisów społecznościowych.

Wiele osób zapomina wtedy o podstawowych zasadach bezpiecznego korzystania z internetu. Skutkiem takiej niefrasobliwości może być zainfekowanie komputera, tabletu czy smartfona złośliwym oprogramowaniem. A to z kolei może skończyć się kradzieżą prywatnych danych, a w przypadku smartfona zablokowaniem dostępu do urządzenia czy wysokim rachunkiem za telefon, spowodowanym dopisaniem użytkownika do tzw. usługi SMS premium.

Kamil Sadkowski z firmy ESET radzi, jak nie wpaść w kłopoty na wakacyjnym wyjeździe i nie zarazić wirusem swoich urządzeń.

1. Przed wyjazdem upewnij się, że twój komputer, smartfon oraz tablet mają zaktualizowany system operacyjny.

2. Jeśli na smartfonie lub laptopie przechowujesz dane, które są dla ciebie szczególnie ważne, to skopiuj je przed wyjazdem na osobny nośnik i najlepiej zaszyfruj. Taki zabezpieczony nośnik pozostaw w bezpiecznym miejscu.

3. Jeśli chcesz korzystać w wynajętym pokoju z sieci Wi-Fi, sprawdź najpierw, czy połączenie jest szyfrowane w standardzie WPA2. Unikaj sieci z łatwym do złamania szyfrowaniem WEP.

4. Nigdy nie pozostawiaj swoich urządzeń bez nadzoru w miejscach publicznych - nawet utrata aparatu ze zdjęciami z wyjazdu może być dla ciebie bolesnym doświadczeniem.

5. Profilaktycznie zainstaluj na laptopie, smartfonie i tablecie program ochronny z opcją Anti-Theft, która w razie problemów pozwoli ci zlokalizować skradzione lub zgubione urządzenie.

Zdjęcie główne pochodzi ze źródła: ©123RF/PICSEL

 

 


Tagi: internet
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto