A A A

Cyberbullying - jeden z największych problemów w Sieci

27 lipca 2016, 09:20
Cybernękanie (ang. cyberbullying) to celowe zastraszanie, prześladowanie lub wykorzystywanie doświadczane przez dzieci lub nastolatki w internecie. Problem nieustannie pozostaje jednym z największych zagrożeń w szeroko rozumianej sieci.
Cyberbullying - jeden z największych problemów w Sieci

. Co ciekawe, dzieci w wieku 8-16 lat mają większą świadomość tego zagrożenia niż ich rodzice. Według badania 13 proc. dzieci i 21 proc. rodziców uważa je za nieszkodliwe. Jednocześnie 16 proc. badanych dzieci bardziej boi się nękania online niż w realnym świecie, podczas gdy połowa (50 proc.) w równym stopniu lęka się nękania wirtualnego i w życiu realnym.

Rodzice nie powinni bagatelizować zagrożeń związanych z cybernękaniem. Chociaż w badaniu jedynie 4 proc. dzieci przyznało się do tego, że padło ofiarą znęcania się online (w porównaniu z 12 proc. w realnym życiu), w 7 przypadkach na 10 konsekwencje tego zjawiska były traumatyczne.

Nękanie poprzez internet miało poważny wpływ na ich samopoczucie emocjonalne: rodzice 37 proc. ofiar wskazali na obniżone poczucie wartości, 30 proc. zauważyło pogorszenie się wyników dziecka w szkole, natomiast 28 proc. wskazywało na depresję. Ponadto 25 proc. rodziców stwierdziło, że cybernękanie zaburzyło rytm snu ich dziecka i spowodowało koszmary (21 proc.). Z kolei 26 proc. rodziców zauważyło, że ich dziecko zaczęło unikać kontaktów z innymi dziećmi, a 20 proc. odkryło, że ich potomek cierpi na anoreksję.

Równie niepokojące są statystyki wskazujące, że 20 proc. dzieci było świadkiem cybernękania wobec innych dzieci, a w 7 proc. przypadków nawet uczestniczyło w nim. Badanie pokazuje, że dzieci często ukrywają incydenty tego typu przed swoimi rodzicami, przez co chronienie ich przed tym zagrożeniem jest jeszcze bardziej skomplikowane, ale - na szczęście - nie niemożliwe.

Andriej Mochola, dyrektor odpowiedzialny za rozwiązania dla konsumentów w Kaspersky Lab komentuje: „Starając się chronić nasze dzieci przed niebezpieczeństwem, nie możemy zapominać, że żyją one nie tylko w świecie fizycznym, ale również w tym wirtualnym, który jest dla nich równie ważny. W internecie dzieci utrzymują kontakty towarzyskie, uczą się nowych rzeczy, bawią się i - niestety - spotykają się z nieprzyjemnymi sytuacjami. Cybernękanie to jedna z najgroźniejszych rzeczy, z którą dziecko może zetknąć się w sieci, ponieważ może mieć negatywny wpływ na jego psychikę i spowodować problemy, które będą ciągnęły się za nim przez resztę życia. Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku jest porozmawianie ze swoim dzieckiem i wykorzystywanie oprogramowania kontroli rodzicielskiej, które może ostrzec przed wszelkimi podejrzanymi zmianami na ich profilu społecznościowym".

Zdjęcie główne pochodzi ze źródła: ©123RF/PICSEL


PC Format / Informacja prasowa
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto