A A A

Cyberprzestępcy szukają nowych metod monetyzacji

9 marca 2018, 13:30
Według raportu Kaspersky Lab poświęconego ewolucji mobilnego szkodliwego oprogramowania niektóre rodziny trojanów zaczęły wykorzystywać scenariusze monetyzacji obejmujące płatne usługi SMS oraz WAP w celu utrzymania lub zwiększenia zysków.
Cyberprzestępcy szukają nowych metod monetyzacji

Szkodliwe programy wykorzystujące przywileje administratora urządzenia stanowiły główne i jedno z najpoważniejszych zagrożeń mobilnych przez ostatnie kilka lat. Posiadając tak wysokie prawa dostępu, trojany te mogą ukradkowo instalować różne aplikacje, jak również bombardować zainfekowane urządzenie reklamami w celu uniemożliwienia dalszego korzystania ze smartfona. Oprócz niemal nieograniczonej liczby możliwości takie trojany są również trudniejsze do wykrycia oraz usunięcia. Jednak w 2017 r. szkodniki te stanęły wobec pewnych wyzwań.

Z obserwacji firmy Kaspersky Lab wynika, że łączna liczba mobilnych trojanów wyświetlających reklamy, które wykorzystują przywileje administratora, zmniejszyła się w 2017 r. w porównaniu z rokiem poprzednim. Było to wywołane ogólnym spadkiem liczby urządzeń mobilnych działających pod kontrolą starszych wersji Androida, które stanowią podstawowy cel trojanów, głównie dlatego, że powszechnie wykorzystywane przez nie luki w zabezpieczeniach zostają zazwyczaj załatane w nowszych wersjach systemu. Według danych Kaspersky Lab odsetek użytkowników urządzeń z systemem Android 5.0 lub starszym zmniejszył się z ponad 85% w 2016 r. do 57% w 2017 r., podczas gdy odsetek użytkowników Androida 6.0 (lub nowszej wersji) zwiększył się ponad dwukrotnie - z 21% w 2016 r. do 50% w 2017 r (6% użytkowników uaktualniło swoje urządzenie w 2016 r., w 2017 odsetek ten wynosił 7%). Jednak omawiany rodzaj trojanów pozostał najpopularniejszym szkodnikiem wśród 20 najpowszechniejszych zagrożeń mobilnych w 2017 r.

W 2017 r. Kaspersky Lab odkrył nowe modyfikacje trojanów wyświetlających reklamy, które nie wykorzystywały w tym celu luk umożliwiających dostęp na poziomie administratora, ale stosowały inne metody, takie jak usługi SMS premium. Dwa trojany związane z rodziną Ztorg posiadające taką funkcjonalność zostały pobrane dziesiątki tysięcy razy ze Sklepu Play firmy Google.

Jednocześnie badacze z Kaspersky Lab odnotowali powrót trojanów mobilnych, które kradną pieniądze użytkownikom urządzeń z Androidem za pośrednictwem subskrypcji WAP, która umożliwia bezpośrednie realizowanie płatności mobilnych bez konieczności dodatkowej rejestracji. Trojany te klikają strony z płatnymi usługami i po tym, jak zostanie aktywowana subskrypcja, pieniądze z konta ofiary płyną bezpośrednio na konta atakujących. Trend ten nie był obserwowany już od jakiegoś czasu, jednak w 2017 r. tego rodzaju zagrożenie mobilne zaczęło się aktywnie rozprzestrzeniać. Niektóre z wykrytych programów WAP-clicker posiadały również moduły do kopania kryptowaluty.

Mobilne oprogramowanie ransomware

Epidemia oprogramowania ransomware, która miała miejsce w zeszłym roku, znalazła odbicie również w krajobrazie zagrożeń mobilnych. Kaspersky Lab wykrył 544 107 pakietów instalacyjnych dla mobilnych trojanów ransomware - dwukrotnie więcej niż w 2016 r. oraz 17-krotnie więcej niż w 2015 r. Ta zwiększona liczba szkodników została wykryta w pierwszych miesiącach roku w związku z dużą aktywnością rodziny trojanów Congur (83% wszystkich pakietów instalacyjnych w 2017 r.), szkodnika blokującego ekrany, który ustawia lub zmienia PIN urządzenia, a następnie żąda pieniędzy w zamian za odblokowanie.

Chociaż możliwości i techniki mobilnego oprogramowania ransomware praktycznie nie zmieniły się w ciągu roku, wśród rodzin trojanów bankowych, takich jak Svpeng oraz Faketoken, wykryto funkcjonalność ransomware - niektóre modyfikacje potrafiły szyfrować pliki użytkowników.

W 2017 r. mobilne programy bezpieczeństwa firmy Kaspersky Lab odnotowały następujące statystyki:

- 42,7 mln prób ataków przez mobilne szkodliwe oprogramowanie.

- Ponad 4,9 mln chronionych użytkowników urządzeń z systemem Android.

- Iran (57,25%), Bangladesz (42,76%) oraz Indonezja (41,14%) znalazły się w pierwszej trójce najczęściej atakowanych państw przez mobilne szkodliwe oprogramowanie.

- Wykryto 5 730 916 pakietów instalacyjnych dla trojanów mobilnych.

- 110 184 unikatowych użytkowników było atakowanych przez mobilne oprogramowanie ransomware.

- Wykryto 94 368 mobilnych trojanów bankowych.


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nowa obudowa od Cooler Mastera
16 marca 2018
Cooler Master promuje swój nowy produkt MasterBox E500L jako funkcjonalną obudowę, bez niepraktycznych dodatków, często sztucznie...


Hama - kolorowa stacja pogody
16 marca 2018
Jeśli nie lubimy być zaskakiwani przez aurę, warto zapoznać się z szerokim zastosowaniem stacji meteorologicznej od firmy Hama, która...
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto