A A A

Cyfrowa pigułka sprawdzi czy została zażyta

2 sierpnia 2012, 09:17
Cyfrowa pigułka sprawdzi czy została zażyta

Firma Proteus Digital Health otrzymała pozwolenie od Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) na sprzedaż pigułek, które sprawdzą czy właściwie je zażyliśmy.

Farmaceuci są zgodni - największym utrudnieniem w skutecznej walce z chorobą nie jest branie nieodpowiednich leków, a zapominanie przez pacjentów o regularnym zażywaniu tych właściwych. Z badań statystycznych wynika, że każdy choć raz zapomniał o zażyciu przepisanego medykamentu, co opóźniło proces leczenia. Dzień dłuższego leczenia grypy to nie problem, gorzej gdy zapominalską okaże się osoba śmiertelnie chora. Są przecież sytuacje, w których odpowiednią dawkę leku należy podawać pacjentom każdego dnia o tej samej godzinie.

Dzięki firmie Proteus Digital Health ma się to zmienić. Każda z ich tabletek wyposażona jest bowiem w miniaturowy chip ze śladową ilością magnezu i miedzi, które po rozpuszczeniu wytwarzają niewielkie napięcie. Wykrywane jest ono przez odpowiednio spreparowany plaster, umieszczany na skórę brzucha.

Informacja o poddawanemu trawieniu leku przesyłana jest z plastra do smartfona, a następnie do członka rodziny lub lekarza. Taka metoda kontroli może mieć szczególne znaczenie dla starszych pacjentów.

Otrzymane od FDA pozwolenie nie jest pełne - obecnie chipy można stosować jedynie z placebo. Kolejne testy już wkrótce.


Marcin Powęska
marcin.poweska@firma.interia.pl
Tagi: sprzęt
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności




Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto