A A A

Cyfrowa pigułka sprawdzi czy została zażyta

2 sierpnia 2012, 09:17
Cyfrowa pigułka sprawdzi czy została zażyta

Firma Proteus Digital Health otrzymała pozwolenie od Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) na sprzedaż pigułek, które sprawdzą czy właściwie je zażyliśmy.

Farmaceuci są zgodni - największym utrudnieniem w skutecznej walce z chorobą nie jest branie nieodpowiednich leków, a zapominanie przez pacjentów o regularnym zażywaniu tych właściwych. Z badań statystycznych wynika, że każdy choć raz zapomniał o zażyciu przepisanego medykamentu, co opóźniło proces leczenia. Dzień dłuższego leczenia grypy to nie problem, gorzej gdy zapominalską okaże się osoba śmiertelnie chora. Są przecież sytuacje, w których odpowiednią dawkę leku należy podawać pacjentom każdego dnia o tej samej godzinie.

Dzięki firmie Proteus Digital Health ma się to zmienić. Każda z ich tabletek wyposażona jest bowiem w miniaturowy chip ze śladową ilością magnezu i miedzi, które po rozpuszczeniu wytwarzają niewielkie napięcie. Wykrywane jest ono przez odpowiednio spreparowany plaster, umieszczany na skórę brzucha.

Informacja o poddawanemu trawieniu leku przesyłana jest z plastra do smartfona, a następnie do członka rodziny lub lekarza. Taka metoda kontroli może mieć szczególne znaczenie dla starszych pacjentów.

Otrzymane od FDA pozwolenie nie jest pełne - obecnie chipy można stosować jedynie z placebo. Kolejne testy już wkrótce.


Marcin Powęska
marcin.poweska@firma.interia.pl
Tagi: sprzęt
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Bez mapy do celu
23 stycznia 2020
Facebook tak wytrenował sztuczną inteligencję, aby roboty mogły odnajdywać drogę bez korzystania z mapy.Wyprawa w głąb mózgu
23 stycznia 2020
Koncern Google publikuje największą do tej pory mapę połączeń mózgowych w wysokiej rozdzielczości.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto