A A A

Czy Facebook przypadkowo wprowadził naukowców w błąd?

14 września 2021, 09:30
Platforma dostarczała badaczom błędne i niekompletne dane na temat interakcji użytkowników z postami i odsyłaczami.
Czy Facebook przypadkowo wprowadził naukowców w błąd?

Serwis przeprasza naukowców

Naukowcy z grupy Social Science One, badającej sposób rozprzestrzeniania się dezinformacji na Facebooku, przez dwa lata korzystali z błędnych danych dostarczanych im przez giganta – i nie byli tego świadomi. Sprawdzane przez nich dane dotyczyły interakcji ok. połowy użytkowników serwisu w Stanach Zjednoczonych, a nie wszystkie.

Odkrycia dokonał Fabio Giglietto, badacz mediów społecznościowych z Uniwersytetu Urbino we Włoszech, po porównaniu otrzymanych informacji z danymi opublikowanymi przez Facebooka w raporcie na temat najpopularniejszych postów na platformie.

Facebook przeprosił za niedogodności, które mógł spowodować ten techniczny błąd i zaoferował „jak największe wsparcie". Firma zapewniła, że aktualizuje zestawy danych, ale ze względu na jego skalę przedsięwzięcia zajmie to tygodnie. Przypomnijmy, że gigant niedawno zamknął prywatne konta naukowców z Uniwersytetu Nowojorskiego, którzy cjhcieli się dowiedzieć, w jaki sposób kontrolowane są treści i reklamy w serwisie.

fot. Gerd Altmann – Pixabay


Katarzyna Bielińska
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto