A A A

Czy Facebook przypadkowo wprowadził naukowców w błąd?

14 września 2021, 09:30
Platforma dostarczała badaczom błędne i niekompletne dane na temat interakcji użytkowników z postami i odsyłaczami.
Czy Facebook przypadkowo wprowadził naukowców w błąd?

Serwis przeprasza naukowców

Naukowcy z grupy Social Science One, badającej sposób rozprzestrzeniania się dezinformacji na Facebooku, przez dwa lata korzystali z błędnych danych dostarczanych im przez giganta – i nie byli tego świadomi. Sprawdzane przez nich dane dotyczyły interakcji ok. połowy użytkowników serwisu w Stanach Zjednoczonych, a nie wszystkie.

Odkrycia dokonał Fabio Giglietto, badacz mediów społecznościowych z Uniwersytetu Urbino we Włoszech, po porównaniu otrzymanych informacji z danymi opublikowanymi przez Facebooka w raporcie na temat najpopularniejszych postów na platformie.

Facebook przeprosił za niedogodności, które mógł spowodować ten techniczny błąd i zaoferował „jak największe wsparcie". Firma zapewniła, że aktualizuje zestawy danych, ale ze względu na jego skalę przedsięwzięcia zajmie to tygodnie. Przypomnijmy, że gigant niedawno zamknął prywatne konta naukowców z Uniwersytetu Nowojorskiego, którzy cjhcieli się dowiedzieć, w jaki sposób kontrolowane są treści i reklamy w serwisie.

fot. Gerd Altmann – Pixabay


Katarzyna Bielińska
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościXiaomi pokazuje trzy „jedenastki"
17 września 2021
Chiński koncern wprowadza do sprzedaży smartfony Xiaomi 11T, Xiaomi 11T Pro oraz odświeżoną wersję Xiaomi 11 Lite 5G NE.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto