A A A

Czy Starlink jest przecenianą usługą?

14 kwietnia 2021, 07:00
Część analityków podejrzewa, że satelitarny system firmy Elona Muska nie spełni pokładanych w nim nadziei.
Czy Starlink jest przecenianą usługą?

Za mało dla USA

Uruchomiona przez firmę SpaceX usługa satelitarnego dostępu do internetu miała wypełnić „lukę cyfrową" na obszarach wiejskich i słabo zaludnionych. Analitycy firmy MoffetNathanson powątpiewają, czy tak się stanie.

 

Niby jest, ale...

Według raportu opublikowanego przez firmę MoffetNathanson liczba satelitów Starlinka okaże się zbyt mała, aby świadczyć wydajne usługi szerokopasmowe w USA. Firma SpaceX chce, aby około 4 tysiące orbiterów (czyli jedna trzecia konstelacji składającej się na system) odpowiadała wyłącznie za dostarczanie sygnału na terenie Stanów Zjednoczonych. Zdaniem analityków wystarczy to do obsłużenia 300–800 tysięcy gospodarstw domowych. Poza tym zaledwie 3 procent całkowitej liczby satelitów będzie widoczna w południowych regionach USA w dowolnym momencie.

Problemem jest ponadto przepustowość. Przeciętne amerykańskie gospodarstwo domowe w godzinach szczytu transmituje od 2,2 do 2,7 Mb/s. Wartość ta będzie rosła wraz z upowszechnianiem się strumieniowania wideo o jakości 4K. Orbiter wyniesiony w przestrzeń kosmiczną przez firmę SpaceX jest w stanie zapewnić przepustowość w granicach17–23 Gb/s. Przy rosnącej popularności materiałów HD może to nie wystarczyć.

W rezultacie wątpliwe jest, aby Starlink zapewnił ogólnokrajową usługę szerokopasmową – twierdzą autorzy raportu. Dodatkowo korzystanie z łącza nie jest tanie: opłata instalacyjna (za zestaw odbiorczy) wynosi 499 dolarów; dochodzi do tego miesięczny abonament w wysokości 99 dolarów.

 

Kablowe opory

Dotacje rządu federalnego sprawią, że system będzie łatwiej dostępny, jednak dofinansowywanie usług firmy SpaceX z budżetu państwa jest ostro krytykowane przez operatorów usług kablowych.

Dyrektor generalny stowarzyszenia FBA (Fiber Broadband Association), Gary Bolton, utrzymuje, że środki podatników są niewłaściwie wykorzystywane. Każdy satelita niskoorbitalny spala się w atmosferze w ciągu najwyżej pięciu lat – podkreśla Bolton. Wydawanie pieniędzy podatników jest w takiej sytuacji nieuzasadnione – zwłaszcza że instalacje przewodowe okazują się o wiele trwalsze.

fot. SpaceX-Imagery – Pixabay


Adam Wiśniewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto