A A A

Czy e-PITy są bezpieczne?

18 marca 2011, 14:07
Czy e-PITy są bezpieczne?

Zamiast żmudnych wyliczeń, kalkulatora, a przede wszystkim straty dużej ilości czasu – wystarczy siąść przed komputerem, wejść na odpowiednią stronę, poświęcić kilka minut i…gotowe! Polacy coraz chętniej korzystają z możliwości wypełniania corocznych zeznań podatkowych przez Internet. Szybko, bez zbędnych komplikacji i wycieczek do urzędu lub na pocztę – ale czy elektroniczne rozliczanie się z fiskusem jest w pełni bezpieczne?

W Polsce wypełnianie e-PIT-ów stało się możliwe w 2009 roku. Początkowo z opcji tej skorzystało jednak niewiele osób, ponieważ wymagane było posiadanie bezpiecznego podpisu elektronicznego z kwalifikowanym certyfikatem oraz zaświadczenie od naczelnika urzędu skarbowego. W ciągu lat procedura została znacznie uproszczona: wystarczy pobrać aplikację desktopową e-Deklaracje, wypełnić intuicyjny arkusz i wysłać. Nic więc dziwnego, że ta metoda staje się coraz bardziej popularna wśród polskich podatników. „Wszelkie ułatwienia są zawsze mile widziane, ale kiedy sprawa dotyczy podatków – stają się niezbędne. Zmiany, idące w kierunku internetyzacji tego obszaru, mogliśmy już jakiś czas temu zaobserwować w krajach Unii Europejskiej czy USA – bierzmy przykład z dobrych praktyk, ale także eliminujmy błędy, jakie powstały w systemach zagranicznych.” – komentuje Łukasz Nowatkowski, Specjalista ds. Bezpieczeństwa firmy G Data Software.

Słabe strony wprowadzenia internetowych procedur urzędowych widać szczególnie jaskrawie w okresie rozliczeń z fiskusem. Okazuje się, że e-PITy coraz częściej przyciągają nie tylko podatników, ale także cyberoszustów. „Najczęstszym sposobem, wykorzystywanym przez hakerów jest zakładanie stron łudząco podobnych do tych, przez które można wypełnić deklarację podatkową. Nieświadome ofiary przestępców pobierają formularz podatkowy amerykańskiego Urzędu Skarbowego z niechcianym ‘gratisem’ w postaci wirusa, który przeszukuje dyski ich komputera w poszukiwaniu danych osobowych. Gdy już natrafi na numer polisy ubezpieczeniowej, informacje na temat dochodu, adresu i miejsca zatrudnienia, przesyła je wprost od hakera.” – dodaje Nowatkowski.

„Co gorsza, wszystko dzieje się bez wiedzy osoby poszkodowanej, więc nie podejmuje się nawet próby interwencji. Jak się przed tym bronić? Najlepiej na bieżąco dbać o ochronę komputera, z którego chcemy skorzystać przy wysyłaniu deklaracji. Pamiętajmy o aktualizowaniu systemu operacyjnego, przeglądarki i o programie antywirusowym. Podczas korzystania z Internetu unikajmy stron, które nie blokują XSS, czyli Cross Site Scripting – mechanizmu osadzającego specjalny kod, pozwalający na zhakowanie wybranej witryny. Nie wypełniajmy też formularzy on-line, jeśli sieć, z której korzystamy to publicznie dostępne połączenie Wi-Fi.” podsumowuje Ekspert firmy G Data Software.

W Polsce na razie jedyną możliwością złożenia internetowej deklaracji podatkowej jest pobranie jej ze strony rządowej, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo, jednakże – podobnie jak inne wzorce zza oceanu – także i te negatywne niedługo do nas przenikną. Ciesząc się z wygody jaką daje nam e-PIT, bądźmy więc czujni by oszczędzając czas, nie stracić czegoś dużo cenniejszego – prywatności.

Stock.xchng / Chris Cummings


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto