A A A

Czy smartfony są bezpieczne dla naszego zdrowia?

22 lutego 2018, 13:30
Według badań CBOS z 2017 roku ponad 50 % Polaków korzysta ze smartfonów. Część z nas nie wyobraża już sobie nawet bez nich życia. Czy nie płacimy za to czymś bezcennym – naszym zdrowiem?
Czy smartfony są bezpieczne dla naszego zdrowia?

Okazuje się, że w niektórych przypadkach korzystanie ze smartfonu może być przyczyną poważanej choroby czy dolegliwości. Zwłaszcza że z roku na rok korzystamy z tych urządzeń coraz częściej - według różnych badań dziennie korzystamy z telefonów przez 3 do nawet 5 godzin, z czego ok. 90 % powyższego czasu zajmuje obsługa różnych aplikacji.

Nowotwory

Najwięcej kontrowersji budzi kwestia wpływu fal radiowych emitowanych przez telefony na rozwój chorób nowotworowych, a w szczególności raka mózgu - jako że właśnie ten organ, przez bliski kontakt z urządzeniem, jest najbardziej narażony na negatywne działanie wspomnianych fal.

Naukowcy z całego świata od kilkunastu lat prowadzą intensywne badania nad tym zagadnieniem. Do najpopularniejszych z nich należą tzw. badania Interphone i Million Women Study. Ich wyniki ucieszą wszystkich posiadaczy telefonów: obecnie nie ma żadnych niezbitych dowodów na to, że korzystanie ze smartfonów może spowodować zachorowanie na raka.

Należy jednak ostudzić zbytni optymizm. Ciągle trwają liczne projekty badawcze, które być może za kilkanaście lat dowiodą czegoś zupełnie innego.

Bezpłodność

Promieniowanie emitowane przez smartfony, chociaż nie wywołuje choroby nowotworowej, wpływa negatywnie na płodność. Szczególnie zagrożeni są mężczyźni. Według badań zespołu kierowanego przez dr Fionę Mathews z University of Exeter, fale elektromagnetyczne zmniejszają ruchliwość i żywotność plemników nawet o 8%.

Rozwiązanie tego problemu jest bardzo proste: wystarczy przenieść telefon z kieszeni do torby bądź plecaka.

Przebodźcowanie

Nasz mózg jest bombardowany ze wszystkich stron niezliczoną ilością informacji. Według naukowców z University of California w San Diego, dziennie przetwarzamy równowartość kilkudziesięciu gigabajtów danych. Taki napływ informacji powoduje, że nasz układ nerwowy, ewolucyjnie nieprzygotowany do przetwarzania tak dużej ilości bodźców, nie wytrzymuje.

Długotrwałe przebodźcowanie powoduje problemy z nawiązywaniem relacji i okazywaniem uczuć. Często tym objawom towarzyszą zaburzenia koncentracji i trudności z analizowaniem danych. Psychologowie alarmują, że przebodźcowanie coraz częściej dotyczy również dzieci.

Podstawowym działaniem w walce z przebodźcowaniem jest ograniczenie bodźców. Należy zredukować ilość czasu spędzonego przed smartfonem, telewizorem i komputerem. Zalecane są również wyciszające ćwiczenia medytacyjne.

Bezsenność

Ekrany smartfonów emitują niebieskie światło, które redukuje ilość produkowanej melatoniny - hormonu odpowiedzialnego w naszym organizmie za senność. Zbyt mała ilość tego hormonu powoduje, że zegar biologiczny ulega znacznemu rozregulowaniu - wieczorem zamiast włączać tryb powolnego wyciszania organizmu, utrzymuje aktywność na poziomie potrzebnym do funkcjonowania w trakcie dnia. Powoduje to problemy z zasypianiem, które mogą trwać miesiącami, a nawet latami.

O skali tego problemu świadczy fakt, że niektórzy producenci laptopów i monitorów wprowadzili technologię redukującą emisję niebieskiego światła. Dostępne do kupienia są już nawet specjalne filtry do smartfonów, wykorzystujące tę technologię.

Podstawowym krokiem w walce o lepszy sen powinno być jednak zredukowanie do minimum kontaktu z telefonem i innymi urządzeniami przynajmniej trzy godziny przed snem. Rozregulowany zegar biologiczny będzie mógł wtedy wrócić do normalnej pracy.

Wystarczy rozsądek

Choć przytoczone przykłady nie napawają entuzjazmem - wszak z telefonami spędzimy praktycznie resztę swojego życia - należy pamiętać, że rozsądne korzystanie z tych urządzeń jest całkowicie bezpieczne.


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Ocena:
Oceń:
Komentarze (3)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
~Anonim
25 lutego 2018, 12:54
Nawiązując jeszcze do tematu... Kiedyś, jak miałem "Motorolę m3888", to w instrukcji od tego "cegłofonu" było napisane, żeby telefon trzymać na ok. 15 cm. od rozrusznika serca (dotyczy osób z wszczepionym rozrusznikiem). Czyli... Telefony i smartfony jednak mogą zakłócać pracę niektórych urządzeń medycznych, a tym samym - szkodzić zdrowiu.   Choć pewnie nowsze modele już w tak dużym stopniu nie szkodzą :oczy: . Dawniej to pełno było ostrzeżeń w takich placówkach jak szpitale czy banki, żeby wyłączyć telefon, a teraz chyba już rzadziej się to spotyka? W końcu - pracownicy banków czy lekarze w szpitalach już nagminnie korzystają z komórek i jest dobrze, więc...
ptrick
ptrick
23 lutego 2018, 19:19
Nie słyszałem o żadnym przypadku śmierci z powodu samozapłonu baterii w Note 7, masz jakiś przykład? A i w ogóle, w skali użytkowników wszystkich telefonów, osoby które doznały uszczerbku na zdrowiu to mikro ułamek ogółu użytkujących.
avatar
~Anonim
23 lutego 2018, 17:49
Witam! Moim zdaniem tytuł powinien być "Czy smartfony są bezpieczne dla naszego zdrowia, a nawet życia?". Tak się składa, że wielu użytkowników smartfonów "Samsung Galaxy Note 7" jego użytkowanie przepłaciło czymś naprawdę bezcennym, czyli... Życiem :oczy: .
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto