A A A

Czy tanie smartfony z Chin gromadzą nasze dane?

17 listopada 2016, 07:00
"New York Times" twierdzi, że jedna z największych chińskich firm odpowiedzialnych za oprogramowanie do smartfonów zostawia furtkę w tworzonym przez siebie oprogramowaniu, która wysyła dane o użytkowniku telefonu do Chin.
Czy tanie smartfony z Chin gromadzą nasze dane?

Na cały proceder, zupełnie przez przypadek, miał natknąć się jeden z amerykańskich ekspertów do spraw bezpieczeństwa. Po zakupie niedrogiego (około 220 zł) smartfonu na delegację zauważył, że telefon komunikuje się z serwerami w Szanghaju. Oprogramowanie ma wysyłać co 72 godziny pełną treść odebranych i wysłanych SMS-ów, a także historię naszych połączeń. Co dobę natomiast smartfon wysyłał Chińczykom spis kontaktów, lokalizację smartfonu i listę naszych aplikacji! Na tym nie koniec, bo oprogramowanie może ominąć dowolne z zabezpieczeń i bez ograniczeń instalować aplikacje.

Jak podał serwis Zaufanatrzeciastrona, autorem oprogramowania jest Shanghai Adups Technology Co. Ltd. Firma z Szanghaju twierdzi, że ze smartfonów z ich oprogramowaniem korzysta 700 milionów osób! W sumie współpracuje z nimi 400 dostawców. Adups twierdzi, że wszystkie szpiegowskie dodatki były przeznaczone tylko na rynek chiński. Nie powinny znaleźć się w modelach sprzedawanych zagranicą. Nawet jeśli to prawda, wystarczy - w teorii - kupić smartfon prosto z Chin, i już mamy problem. Łatwo zatem domyślić się, że na naszym rynku mogą być dostępne smartfony z ich oprogramowaniem.

Nie wiadomo, które modele mogą mieć zainstalowane szpiegowskie oprogramowanie. Jak się zabezpieczyć? Pomoże zainstalowanie stosownego oprogramowania z wbudowanym firewallem i dokładne sprawdzanie, z kim komunikuje się system naszego telefonu.

 


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto