A A A

Dane medyczne 32 milionów osób na celowniku hakerów

2 sierpnia 2019, 13:10
W pierwszej połowie 2019 r. zanotowano zmasowane ataki na bazy danych pacjentów. Według informacji firmy Protenus w okresie tym doszło do naruszeń 32 milionów rekordów.
Dane medyczne 32 milionów osób na celowniku hakerów

Śródroczny Barometr Naruszeń Protenusa (Protenus Breach Barometer) wykazał, że liczba naruszonych rekordów amerykańskich pacjentów w okresie od stycznia do czerwca 2019 r. dwukrotnie przekroczyła ich liczbę z całego roku 2018 (32 miliony wobec 15 milionów). Nielegalnie pozyskiwane dane medyczne mogą być sprzedawane na czarnym rynku. Są one skarbnicą informacji o pacjencie, co pozwala nawet na prowadzenie przestępczej działalności na jego konto.

Jak podaje firma Protenus, która zajmuje się wykrywaniem anomalii w funkcjonowaniu służby zdrowia, w tym incydentów cybernetycznych, w pierwszej połowie 2019 r. doszło do 285 ujawnionych zdarzeń i utrzymuje się tendencja co najmniej jednego naruszenia danych medycznych dziennie. Sprzyja temu digitalizacja dokumentacji medycznej, nie zawsze odpowiednio zabezpieczanej.

Nie tylko hakerzy
Według raportu Protenusa ataki hakerów były przyczyną 59 proc. ujawnionych incydentów w pierwszej połowie 2019 r. (168 przypadków) i odpowiadały za 88 proc. wszystkich naruszonych rekordów (27,8 miliona). W ramach największego ujawnionego naruszenia – włamania do agencji zajmującej się gromadzeniem danych medycznych – ucierpiało ponad 20 milionów rekordów pacjentów, a niektóre dane trafiły do sprzedaży w darknecie.

Co ciekawe, za naruszenie ponad 3 milionów rekordów odpowiedzialne były osoby mające dostęp do informacji poufnych w szpitalach.

fot. 123RF

 


Barbara Blaczkowska
Ocena:
Oceń:
Komentarze (4)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
ptrick
ptrick
13 sierpnia 2019, 14:20
Dawidzie, było to tłumaczone Tobie już wielokrotnie. Zapoznaj się z terminologią.
dawidsab
dawidsab
13 sierpnia 2019, 13:56
Dla mnie tytuł artykułu brzmi jednoznacznie :oczy: . Tzn., że dane medyczne (historie choroby, itp.) 32 milionów pacjentów zostały wykradzione przez hakerów. A skoro istnieje coś takiego jak tajemnica lekarska i lekarze nie udzielają informacji o stanie zdrowia pacjenta osobom postronnym, tylko najbliższej rodzinie, to jakaś sankcja za to być musi. P.S. Myślałem, że hakerzy specjalizują się w tworzeniu wirusów, a antywirusy opracowują programiści z firm takich jak "G Data" czy "ESET" i oni nic z hakerstwem wspólnego nie mają?
ptrick
ptrick
13 sierpnia 2019, 13:14
Dlaczego hakerzy? Przecież hakerzy nie są szkodliwi. M.in. hakerzy tworzą uwielbiane przez Ciebie antywirusy, więc dlaczego chcesz ich karać za coś, czego nie zrobili? Swoją drogą autor artykułu chyba nie ma pojęcia kim jest haker.
dawidsab
dawidsab
13 sierpnia 2019, 13:07
Witam! Hakerzy teraz powinni zapłacić odszkodowanie pacjentom i ich rodzinom :jezor: . W końcu nadal istnieje coś takiego jak "tajemnica lekarska" i osoby postronne nie powinny mieć dostępu do danych medycznych (historii choroby) danego pacjenta.  Tylko najbliższa rodzina.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto