A A A

Darmowy internet z monitoringu?

4 listopada 2008, 11:38
Darmowy internet z monitoringu?

Niewykluczone, że dzięki systemom miejskiego monitoringu w polskich miastach możliwe będzie szybkie wprowadzenie darmowego internetu o prędkości 128 kb/s.
Systemy monitorowania korzystają z tzw. sieci kratowych (WiFi Mesh) – systemu przekaźników sygnału (za pomocą częstotliwości 5,6 GHz), z których część podłączona jest do internetu. Z kamerami filmującymi ulice miast sieć kratowa łączy się za pomocą częstotliwości 2,4 GHz, czyli tej samej, z której korzysta technologia WiFi. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby do sieci podłączyć domowe komputery z kartami bezprzewodowymi. Dzięki systemowi inteligentnego zarządzania przepływem danych w sieciach kratowych infrastruktura będzie w stanie dostarczyć internet do tysięcy internautów z całego miasta.

Takie projekty funkcjonują już w wielu miastach Europy. Podobno kilka polskich miast z województwa mazowieckiego, zachodniopomorskiego i kujawsko-pomorskiego prowadzi już rozmowy nad implementacją sieci kratowych z firmą BT Global Services. Jak zdradza przedstawiciel firmy Dariusz Górecki, chodzi o miasta mające po 25–30 tys. mieszkańców.

WiFi Mesh działa już m.in. w Poznaniu i Krakowie, jednak wykorzystywana jest tam przede wszystkim do monitoringu. To właśnie podnoszenie bezpieczeństwa w mieście będzie głównym motywem rozwoju sieci kratowych, ale jeśli włodarze polskich miast inteligentnie wykorzystają niesione przez technologię możliwości, to zyskają na nich także internauci.

Źródło: Gazeta Wyborcza


Tagi: internet
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto