A A A

Diagnosta sieci bezprzewodowych

11 grudnia 2008, 10:44
AirMedic to wydane właśnie przez firmę AirMagnet oprogramowanie do wszechstronnej diagnostyki sieci bezprzewodowych.
Diagnosta sieci bezprzewodowych
Szczególną cechą, a zarazem olbrzymią zaletą nowego programu jest to, że nie jest wymagane posiadanie bardzo drogich kart diagnostycznych, tzw. analizatorów widma. Do sprawdzenia zasięgu, jakości sygnału i wielu innych parametrów sieci Wi-Fi wystarczy układ odpowiedzialny za komunikację bezprzewodową wbudowany w platformę Centrino 2.

Coraz gęstsza sieć routerów bezprzewodowych i punktów dostępowych oplatająca sieci komputerowe powoduje, że coraz trudniejsze jest uzyskanie idealnych warunków transmisji w sieciach bezprzewodowych. W rezultacie może się okazać, że podczas budowy sieci WiFi, mimo użycia sprawdzonych komponentów wysokiej jakości, uzyskiwane prędkości transferu i jakość połączeń nie spełniają oczekiwań.

Program AirMedic jest narzędziem sieciowym całkiem nowego typu – łączy w sobie funkcje narzędzi do analizy spektralnej sygnałów radiowych oraz analizy ruchu sieciowego w sieciach Wi-Fi. Dzięki funkcjom oraz wbudowanej bazie rozwiązań program potrafi skutecznie rozpoznać, czy źródło niskiej jakości sygnału tkwi np. w przeciążonych punktach dostępowych w danej sieci, czy też wynika np. z zakłóceń powodowanych przez inne urządzenia radiowe pracujące w tym samym paśmie co Wi-Fi (np. adaptery bluetooth).

W przypadku wystąpienia niepożądanych interferencji radiowych, użytkownik AirMedic może dokładnie ustalić wpływ zakłóceń na jakość sygnału oraz źródło zakłóceń. W przypadku gdy problemy z siecią Wi-Fi wynikają raczej z niewłaściwej konfiguracji sieci, AirMedic wskaże przeciążone kanały Wi-Fi, a także urządzenia sieciowe, które mają problem z transmisją sygnału. Program potrafi jednocześnie analizować pasmo 2,4 GHz (z którego korzystają sieci Wi-Fi w standardzie 802.11 b/g) oraz 5 GHz (wykorzystywane w standardzie 802.11 a).

Jak wspomnieliśmy wcześniej – podstawową zaletą programu, obok jego możliwości diagnostycznych, jest to, że dane do analizy mogą być zbierane za pośrednictwem zwykłej bezprzewodowej karty sieciowej wbudowanej w platformę Centrino 2 (układy Intela z serii Wireless Adapter 5100/5300). To duża oszczędność, gdyż specjalistyczne karty do analizy widma są drogie. Sam program jednak do najtańszych nie należy – można go kupić bezpośrednio ze strony AirMagnet za cenę 995 dolarów.

Źródło: AirMagnet


Agnieszka Serafinowicz
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nowe wideorejestratory SmartGPS
23 czerwca 2017
SmartGPS DVR-1100L i SmartGPS DVR-1300L to wysokiej klasy wideorejestratory samochodowe z szerokokątnymi obiektywami, trwałymi obudowami i...


Groźny wirus atakuje Apple
23 czerwca 2017
Specjaliści z firmy Fortinet odkryli kolejne oprogramowanie z kategorii Ransomware-as-a-service (RaaS), w którym wykorzystano portal...
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto