A A A

Diagnosta sieci bezprzewodowych

11 grudnia 2008, 10:44
AirMedic to wydane właśnie przez firmę AirMagnet oprogramowanie do wszechstronnej diagnostyki sieci bezprzewodowych.
Diagnosta sieci bezprzewodowych
Szczególną cechą, a zarazem olbrzymią zaletą nowego programu jest to, że nie jest wymagane posiadanie bardzo drogich kart diagnostycznych, tzw. analizatorów widma. Do sprawdzenia zasięgu, jakości sygnału i wielu innych parametrów sieci Wi-Fi wystarczy układ odpowiedzialny za komunikację bezprzewodową wbudowany w platformę Centrino 2.

Coraz gęstsza sieć routerów bezprzewodowych i punktów dostępowych oplatająca sieci komputerowe powoduje, że coraz trudniejsze jest uzyskanie idealnych warunków transmisji w sieciach bezprzewodowych. W rezultacie może się okazać, że podczas budowy sieci WiFi, mimo użycia sprawdzonych komponentów wysokiej jakości, uzyskiwane prędkości transferu i jakość połączeń nie spełniają oczekiwań.

Program AirMedic jest narzędziem sieciowym całkiem nowego typu – łączy w sobie funkcje narzędzi do analizy spektralnej sygnałów radiowych oraz analizy ruchu sieciowego w sieciach Wi-Fi. Dzięki funkcjom oraz wbudowanej bazie rozwiązań program potrafi skutecznie rozpoznać, czy źródło niskiej jakości sygnału tkwi np. w przeciążonych punktach dostępowych w danej sieci, czy też wynika np. z zakłóceń powodowanych przez inne urządzenia radiowe pracujące w tym samym paśmie co Wi-Fi (np. adaptery bluetooth).

W przypadku wystąpienia niepożądanych interferencji radiowych, użytkownik AirMedic może dokładnie ustalić wpływ zakłóceń na jakość sygnału oraz źródło zakłóceń. W przypadku gdy problemy z siecią Wi-Fi wynikają raczej z niewłaściwej konfiguracji sieci, AirMedic wskaże przeciążone kanały Wi-Fi, a także urządzenia sieciowe, które mają problem z transmisją sygnału. Program potrafi jednocześnie analizować pasmo 2,4 GHz (z którego korzystają sieci Wi-Fi w standardzie 802.11 b/g) oraz 5 GHz (wykorzystywane w standardzie 802.11 a).

Jak wspomnieliśmy wcześniej – podstawową zaletą programu, obok jego możliwości diagnostycznych, jest to, że dane do analizy mogą być zbierane za pośrednictwem zwykłej bezprzewodowej karty sieciowej wbudowanej w platformę Centrino 2 (układy Intela z serii Wireless Adapter 5100/5300). To duża oszczędność, gdyż specjalistyczne karty do analizy widma są drogie. Sam program jednak do najtańszych nie należy – można go kupić bezpośrednio ze strony AirMagnet za cenę 995 dolarów.

Źródło: AirMagnet


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Modem 5G produkcji Intela
23 listopada 2017
Intel rozwija portfolio produktów bezprzewodowych sieci 5G. Do oferty wprowadzone zostaną Intel XMM 8000, pierwsza rodzina komercyjnych modemów...
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto