A A A

Disney+ już nie pokaże dzieciom „Piotrusia Pana” i „Dumbo”

29 stycznia 2021, 07:00
Twórcy platformy dopatrzyli się rasistowskich stereotypów w filmach.
Disney+ już nie pokaże dzieciom „Piotrusia Pana” i „Dumbo”

Drugie dno?

Katalog usługi Disney+ dla dzieci został uszczuplony o filmy takie jak „Dumbo”, „Piotruś Pan”, „Arystokraci” oraz „Szwajcarska rodzina Robinsonów”. Jeżeli korzystamy z konta zarejestrowanego na osobę do 7 lat, wyszukiwarka nie pokaże wspomnianych produkcji wśród wyników. Aby obejrzeć te tytuły, trzeba będzie skorzystać z konta rodziców, a projekcję poprzedzą ostrzeżenia o nieodpowiednich treściach.

 

Ukryte treści

Po około 80 latach od premiery opowieści o słoniku z nienaturalnie wielkimi uszami (obraz debiutował w 1941 roku), firma doszła do wniosku, że przedstawia ona (jak i inne zablokowane produkcje) negatywny obraz ludzi lub kultur i promuje szkodliwe stereotypy. Disney uważa, że takie treści nie służą promocji przyszłości, w której jest miejsce dla każdego, a filmy wytwórni winny odzwierciedlać różnorodność ludzkiego doświadczenia na całym świecie.

 

Pokonać rasizm

By dowiedzieć się, dlaczego każdy z filmów został zakwalifikowany jako nieodpowiedni dla dzieci, trzeba udać się na stronę storiesmatter.thewaltdisneycompany.com. Przykładowo, jak uważa wytwórnia, „Piotruś Pan” nie odzwierciedla odpowiednio różnorodności rdzennych ludów Ameryki oraz ich autentycznych tradycji kulturowych, określa ich mianem „czerwonoskórych”, a oni sami korzystają z niezrozumiałego dla odbiorcy języka. Eksperci uznali za nieodpowiednie także karykaturalne nakrycia głowy Indian, które można odebrać jako formę kpiny.

fot. Disney


Krzysztof Kempski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto