A A A

Dlaczego karty graficzne są takie drogie

11 lipca 2017, 21:30
Karty graficzne wróciły do sklepów, ale są nieprzyzwoicie drogie. GeForce GTX 1060 zaczyna się od 1300 zł, a konkurencyjny Radeon RX 570 kosztuje minimum 2000 zł. Mocniejsze grafiki, jak GTX 1070 czy RX 580, kosztują przynajmniej 2500 zł. Wszyscy zgodnie powtarzają, że to wina drogich kryptowalut i kopiących je "górników", który po prostu wykupili wydajne karty. Jednak nie do końca jest to prawdą, bo sprzedaż kart wcale nie wzrosła.
Dlaczego karty graficzne są takie drogie

Jednym z dowodów jest raport firmy Jon Peddie Research, który dotyczy sprzedaży kart w pierwszym kwartale br. Wg zebranych danych, sprzedaż kart na świecie spadła o 19,2% względem pierwszego kwartału 2016, a także o 29,8% względem czwartego kwartału 2016.

Gdyby "górnicy" masowo rzucili się do sklepów, sprzedaż zdecydowanie by wzrosła, tym bardziej, że „koparki" mają najczęściej po 6 kart. Tymczasem mamy do czynienia ewidentnie ze słabą podażą towaru, co jest winą producentów GPU.

Nasze przypuszczenia częściowo potwierdza Adam Oboza, Product Manager m.in. od kart graficznych w NTT System:

W pierwszej połowie bieżącego roku sprzedaliśmy bardzo zbliżone ilości kart graficznych, co w tym samym okresie ubiegłego roku. W przypadku najbardziej wydajnych układów, takich jak Nvidia GeForce GTX 1060, 1070 i 1080 oraz AMD RX 570 i 580 sprzedaż mogłaby być znacząco wyższa, jednak ograniczeniem były ogólnie znane problemy z dostępnością towaru.

Niewystarczająca podaż przekłada się bezpośrednio na wysoką cenę kart graficznych. W krajowej dystrybucji podaż jest ograniczana przez producentów faworyzujących alokacje dystrybutorów z innych regionów świata. Z kolei kupowanie kart graficznych od zagranicznych pośredników wiąże się z wyższą ceną i dłuższym czasem sprowadzenia towaru na magazyn, a co za tym idzie większym ryzykiem wprowadzenia towaru w nieatrakcyjnej rynkowo cenie.

Kolejny czynnik to pamięci RAM - ich ceny znacznie wzrosły, co również przekłada się na ceny kart. Jednak sytuacja w końcu się zmieni, dlatego dystrybutorzy nie kupują dużych ilości, by nie zostać z drogim towarem w magazynach, gdy ceny spadną.

Kupującym też radzimy poczekać, bo ceny w końcu wrócą do normalnego poziomu.

 


Artur Wyrzykowski PCF
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto