A A A

Dlaczego karty graficzne są takie drogie

11 lipca 2017, 21:30
Karty graficzne wróciły do sklepów, ale są nieprzyzwoicie drogie. GeForce GTX 1060 zaczyna się od 1300 zł, a konkurencyjny Radeon RX 570 kosztuje minimum 2000 zł. Mocniejsze grafiki, jak GTX 1070 czy RX 580, kosztują przynajmniej 2500 zł. Wszyscy zgodnie powtarzają, że to wina drogich kryptowalut i kopiących je "górników", który po prostu wykupili wydajne karty. Jednak nie do końca jest to prawdą, bo sprzedaż kart wcale nie wzrosła.
Dlaczego karty graficzne są takie drogie

Jednym z dowodów jest raport firmy Jon Peddie Research, który dotyczy sprzedaży kart w pierwszym kwartale br. Wg zebranych danych, sprzedaż kart na świecie spadła o 19,2% względem pierwszego kwartału 2016, a także o 29,8% względem czwartego kwartału 2016.

Gdyby "górnicy" masowo rzucili się do sklepów, sprzedaż zdecydowanie by wzrosła, tym bardziej, że „koparki" mają najczęściej po 6 kart. Tymczasem mamy do czynienia ewidentnie ze słabą podażą towaru, co jest winą producentów GPU.

Nasze przypuszczenia częściowo potwierdza Adam Oboza, Product Manager m.in. od kart graficznych w NTT System:

W pierwszej połowie bieżącego roku sprzedaliśmy bardzo zbliżone ilości kart graficznych, co w tym samym okresie ubiegłego roku. W przypadku najbardziej wydajnych układów, takich jak Nvidia GeForce GTX 1060, 1070 i 1080 oraz AMD RX 570 i 580 sprzedaż mogłaby być znacząco wyższa, jednak ograniczeniem były ogólnie znane problemy z dostępnością towaru.

Niewystarczająca podaż przekłada się bezpośrednio na wysoką cenę kart graficznych. W krajowej dystrybucji podaż jest ograniczana przez producentów faworyzujących alokacje dystrybutorów z innych regionów świata. Z kolei kupowanie kart graficznych od zagranicznych pośredników wiąże się z wyższą ceną i dłuższym czasem sprowadzenia towaru na magazyn, a co za tym idzie większym ryzykiem wprowadzenia towaru w nieatrakcyjnej rynkowo cenie.

Kolejny czynnik to pamięci RAM - ich ceny znacznie wzrosły, co również przekłada się na ceny kart. Jednak sytuacja w końcu się zmieni, dlatego dystrybutorzy nie kupują dużych ilości, by nie zostać z drogim towarem w magazynach, gdy ceny spadną.

Kupującym też radzimy poczekać, bo ceny w końcu wrócą do normalnego poziomu.

 


Artur Wyrzykowski PCF
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Klawiatura Sharkoon MECH SGK3 RGB
18 listopada 2017
Niemiecki producent Sharkoon wypuszcza na nasz rynek nową wersję swojego najlepiej sprzedającego się mechanika. Mowa o klawiaturze gamingowej...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto