A A A

Dni chwały Watsona

17 czerwca 2021, 09:00
Wspominamy komputer, który potrafił posługiwać się językiem naturalnym.
Dni chwały Watsona

Gada jak człowiek

W dniach 14–16 lutego 2011 roku superkomputer Watson – skonstruowany przez koncern IBM – wygrał specjalną edycję teleturnieju Jeopardy! (w Polsce emitowany był on w swoim czasie jako format o nazwie „Va banque").

Maszyna zdecydowanie pokonała w finale dwóch mężczyzn, którzy do tamtej pory byli czempionami teleturnieju. Istotny jest fakt, że komputer rozumiał pytania zadawane w języku naturalnym (po angielsku) i odpowiadał w taki sam sposób. Oczywiście, był to tylko efekciarski pokaz jego możliwości; Watsona zbudowano, „aby komputery zaczęły współpracować z ludźmi w naturalny sposób, w wielu zastosowaniach i procesach, rozumiejąc pytania zadawane przez ludzi i udzielając odpowiedzi, które ludzie będą mogli zrozumieć i ocenić".

Obecnie maszyna wykorzystywana jest w diagnostyce medycznej. Jej zadanie polega na wspomaganiu wyboru metody terapii raka płuc w Memorial Sloan Kettering Cancer Center.

fot. Wikipedia


Gerard Arfield
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto