A A A

Do 5 lat za nielegalne oprogramowanie

30 stycznia 2008, 11:23
Do 5 lat za nielegalne oprogramowanie

Wczoraj w Warszawie policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą zweryfikowali oryginalność oprogramowania w jednej ze stołecznych firm. Za kilka pirackich systemów i pakietów biurowych grozi właścicielowi do 5 lat pozbawienia wolności.

Z informacji operacyjnych uzyskanych przez policjantów wynikało, że w firmie użytkowane są komputery z nielegalnym oprogramowaniem. W policyjnej akcji uczestniczył biegły sądowy z zakresu informatyki. Szacunkowa wartość strat producentów oprogramowania to 12 tysięcy złotych. Zaskoczony widokiem policjantów właściciel firmy Robert D. (45 lat) próbował w ostatniej chwili wyłączyć działający komputer. Na nic się jednak zdały jego wysiłki. W trakcie kontroli okazało się, że na dwóch komputerach użytkowanych w biurze firmy zainstalowano pirackie wersje systemów operacyjnych i pakietów oprogramowania biurowego.

Podobna sytuacja miała miejsce 23 stycznia w Gdańsku. Tam w firmowych komputerach były wykorzystywane pirackie programy. Ich wartość śledczy szacują na ponad 100 tysięcy złotych.

 

Źródło: Policja 


Paweł Bijata
Ocena:
Oceń:
Komentarze (2)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
Procek
opera
28 lutego 2008, 22:03
Za dużo jak na takie przestępstwo!
Kibol zabije kogoś na ulicy i dostanie 8 lat, wyjdzie po 3 za dobre sprawowanie i wróci na stadion rozrabiać... Za oprogramowanie powinni gościowi kazać zapłacić 2 krotną jego wartość i już... Najbardziej sprawiedliwe chyba
zgłoś do moderacji »
avatar
RSS
opera
31 stycznia 2008, 17:07
policja
5 lat za to, że ma się pirackie oprogramowanie za 12 tys zł? Chyba ktoś jest nieźle powalony żeby takie kary dawać. Niech policja zajmie się lepiej politykami którzy kradną 1000x więcej i nic im się nie dzieje, a nie biednymi właścicielami małych firm który ledwo wiążą koniec z końcem.
zgłoś do moderacji »
Najnowsze aktualnościGorsze dni Mozilli
17 stycznia 2020
Korporacja Mozilla zwalnia 70 pracowników ze względu na kurczące się wpływy od sponsorów.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto