A A A

Do roku 2020 wszyscy mieszkańcy Ziemi będą online

16 kwietnia 2013, 13:10
Do roku 2020 wszyscy mieszkańcy Ziemi będą online

Jeszcze przed końcem obecnej dekady każdy człowiek na świecie będzie miał dostęp do internetu - stwierdził Eric Schmidt, były prezes Google.

Oświadczenie Schmidta można rozumieć dwojako - albo jako zapowiedź zbliżającej się agresywnej ekspansji Google, albo jako wyraz naiwnego myślenia życzeniowego. W pierwszym przypadku należy pamiętać, że Google wciąż jest jedną z największych potęg internetu i powszechny dostęp do sieci jest dla firmy niezbędnym warunkiem zachowania dotychczasowej pozycji na rynku. Stąd właśnie bierze się silna chęć Google do podbijania świata przy pomocy kolejnych smartfonów i tabletów z Androidem. Tak samo tłumaczyć można także prace nad szybkim internetem Google Fiber, którego dostawcą chce zostać wyszukiwarkowy gigant.

Z drugiej strony wizje Schmidta wydają się mało realne. Obecnie dostęp do internetu ma zaledwie ok. 34,3 proc. ziemskiej populacji, więc do zakładanej przez byłego szefa Google liczby 7 mld internautów brakuje jeszcze bardzo dużo i to nawet przy karkołomnym założeniu, że do roku 2020 liczba ludzi na świecie nie wzrośnie. Ponadto nie zapominajmy o tym, że niektóre państwa - mimo posiadania niezbędnych środków - wcale nie chcą pozwolić swoim obywatelom na nieograniczony dostęp do internetu. Google będzie więc musiało wykazać się bardzo skuteczną dyplomacją w kontaktach z takimi krajami jak Chiny czy Korea Północna.

Osobną kwestią jest też to, czy głoszenie podobnych proroctw ma w ogóle jakikolwiek sens. Przewidywanie przyszłości w błyskawicznie zmieniającym się świecie technologii jest zadaniem bardzo ryzykownym i wielu specjalistów połamało już sobie na nim zęby. Bo czy można dziś z całą pewnością stwierdzić, czy w roku 2020 wciąż jeszcze istniał będzie Android, albo jak funkcjonować będzie Google?

Foto: stock.xchng


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Bez mapy do celu
23 stycznia 2020
Facebook tak wytrenował sztuczną inteligencję, aby roboty mogły odnajdywać drogę bez korzystania z mapy.Wyprawa w głąb mózgu
23 stycznia 2020
Koncern Google publikuje największą do tej pory mapę połączeń mózgowych w wysokiej rozdzielczości.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto