A A A

Dom w pilocie od telewizora

26 września 2011, 14:03
Dom w pilocie od telewizora
We wrześniu wrocławska firma Nexwell Engineering z siedzibą we Wrocławskim Parku Technologicznym wprowadziła na rynek wielofunkcyjny zintegrowany nadajnik i odbiornik podczerwieni.

 

Jest to urządzenie montowane w suficie mające na celu "udawać" piloty od tradycyjnych urządzeń RTV. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe staje się zarządzanie domem z pozycji pilota od telewizora oraz urządzeniami RTV z pozycji systemów inteligentnego domu. Możliwości są bardzo szerokie. Przy użyciu pilota od telewizora możemy sterować roletami, domofonem, alarmem czy systemem nawadniania ogrodu. Z pozycji systemu automatyki mamy możliwość zarządzania muzyką, radiem oraz szeroko pojętymi multimediami.

W dzisiejszych czasach większość nowo powstałych budynków jedno i wielorodzinnych jest wyposażana w systemy automatyki. W założeniu, celem owych systemów jest zwiększenie energooszczędności i komfortu użytkowania budynku. Jedną z firm produkujących tego typu systemy jest wrocławska firma Nexwell Engineering. Firma Nexwell wprowadziła do swojej oferty urządzenie montowane w suficie mające na celu "udawać" piloty od tradycyjnych urządzeń RTV. Jest to zintegrowany nadajnik - odbiornik podczerwieni, który uczy się poszczególnych klawiszy danego pilota i następnie w odpowiednich okolicznościach nadaje zapamiętany kod.

Dzięki zintegrowanemu odbiornikowi urządzenie to może odbierać sygnały od tradycyjnych pilotów i następnie przekazywać je do jednostki centralnej systemu zarządzania domem. Oznacza to sterowanie dowolnymi urządzeniami w budynku z poziomu pilota RTV. Wyobraźmy sobie sytuację kiedy leżymy wygodnie na łóżku w sypialni, rozkoszujemy się ulubionym programem telewizyjnym, a tu nagle z parteru dochodzą nas głośne dźwięki bijatyki w stylu "Johna Rambo". Oczywiście wstajemy z łóżka i schodząc na parter lekko zdenerwowani wyłączamy telewizor, przy którym smacznie śpi współmałżonek. Spójrzmy na tą sytuację z jeszcze raz: Gdy zaczynają dochodzić nas dźwięki "bijatyki" z salonu bierzemy pilota od naszego telewizora w sypialni i naciskając wcześniej zdefiniowany klawisz wyłączamy lub przyciszamy odbornik na dole.

Jeżeli siedząc na kanapie w salonie, słońce przeszkadza nam w oglądaniu ulubionego filmu, to za pośrednictwem pilota od telewizora istnieje możliwość zasłonięcia rolety na wybranym oknie. Popatrzmy na to urządzenie z pozycji automatyki domowej. Wychodząc z domu, uzbrajając alarm w domu automatycznie wyłącza się radio i wszystkie telewizory. Budząc się rano do pracy automatycznie podnoszą się rolety, otwiera markiza na tarasie i włącza telewizor na odpowiedni kanał.

Urządzenia takie mają szerokie pole zastosowań. W dzisiejszych domach mamy coraz więcej elektroniki, której zadaniem jest ułatwianie życia jego mieszkańcom. Nowe moduły Nexwell być może wpasują się w tą koncepcję, ale to ich użytkownicy wydadzą taką ocenę.


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto