A A A

Dostałeś maila z Urzędu Skarbowego? Możesz mieć kłopoty!

12 czerwca 2019, 10:00
Eksperci z ESET alarmują: w skrzynkach pocztowych Polaków pojawiła się kolejna fala maili ze złośliwym załącznikiem, z ukrytym w środku trojanem Danabot.
Dostałeś maila z Urzędu Skarbowego? Możesz mieć kłopoty!

W poniedziałek (10 czerwca br.) eksperci z firmy antywirusowej ESET wykryli falę wiadomości spamowych, zawierających złośliwy załącznik VBS/TrojanDownloader.Agent.RKY. Zagrożenie infekuje komputery ofiar koniem trojańskim Danabot, a więc rodzajem złośliwego programu, dzięki któremu cyberprzestępca może przejąć kontrolę nad zainfekowaną maszyną.

Wirus wysyłany jest za pośrednictwem poczty elektronicznej w mailach zatytułowanych „INFORMACJA O ZAMIARZE WSZCZECIA KONTROLI SKARBOWEJ" (pisownia oryginalna). Nadawcą wiadomości jest rzekomo Urząd Skarbowy. Nadawca informuje o tym, że nie udało mu się skontaktować z podatnikiem, dlatego wyznacza termin kontroli na 18 czerwca... 2016 roku! Skąd błąd w dacie? Czyżby to kopia pułapki sprzed lat i cyberprzestępcom śpieszyło się z wysyłką za bardzo? Twórcy pułapki starają się uwiarygodnić swoje działania powołując się na przepisy prawa, cytują w treści: „art. 92a ustawy z dnia 13 pazdziernika 1998r. (Dz. U. z 2007 r., Nr 11, poz.74 z pózn. zm.)" (pisownia oryginalna). Powiadamiają odbiorcę o wymaganej obecności w terminie wskazanym przez „Urząd". Nadawcą jest niejaka mgr Marzena Fierek - być może faktycznie istniejący pracownik urzędu. Treść zachęca do zapoznania się z załącznikiem, będącym wykazem potrzebnych dokumentów do przeprowadzenia kontroli skarbowej. W rzeczywistości plik zawiera zagrożenie, które infekuje komputer trojanem bankowym, rejestrującym numer klienta i hasło dostępowe do rachunku bankowego swojej ofiary.

Zdjęcie główne pochodzi ze źródła: ©123RF/PICSEL


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Ocena:
Oceń:
Komentarze (8)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
ptrick
ptrick
14 czerwca 2019, 12:19
Ja tam nie wiem, ręcznie loguję się na pocztę jedynie na nowym urządzeniu lub po wyczyszczeniu ciastek. No i nie, nigdzie nie napisałem, że musisz mieć płatną pocztę, by nie mieć spamu i reklam.
grzegor9
grzegor9
14 czerwca 2019, 10:01
Czytaj ze zrozumieniem. Czy wiesz co to jest zapamiętywanie hasła?
avatar
~Anonim
14 czerwca 2019, 06:27
ptrick: Jeśli nie Ty mówiłeś o płatnej poczcie: ptrick napisał(a): Nie mam pojęcia do czego się przydają. Od tego są filtry antyspamowe na serwerach pocztowych, wystarczy mieć pocztę na normalnym serwerze, a nie na takim, który zasypuje Cię reklamami, jeśli nie kupisz opcji PRO. :E ..., to może to Twój brat napisał?! :chytry: Ja tam lubię korzystać z klienta pocztowego (a szczególnie z "Windows Live Mail"). Dane logowania są zapisane w ustawieniach konfiguracyjnych klienta pocztowego i nie muszę za każdym razem ich wpisywać, w przeciwieństwie do logowania się bezpośrednio na serwer.
ptrick
ptrick
13 czerwca 2019, 22:13
Dawidzie, skończ ze swoim cebulackim podejściem. Nie ma podstaw, by cokolwiek miało swoją darmową wersję. To tylko dobra wola producenta. Podaj powód, dla którego po przejściu Windowsa na płatną usługę, powinna być wersja bezpłatna. Bo ja żadnego nie widzę. I kto w ogóle mówi o płatnej poczcie, żeby nie mieć spamu? Bo na pewno nie ja.
avatar
~Anonim
13 czerwca 2019, 18:27
ptrick: "Ja nie o takie Polskę walczyłem" :oczy: . Na poczcie, żeby wysłać list musisz kupić znaczek. Więc nie będę płacił za pocztę e-mail, za wersję PRO tylko po to, żeby pozbyć się reklam i innego spamu. W ogóle, to [u]wszystko powinno mieć swoje darmowe odpowiedniki[/u]. Jeśli "Windows 10" stanie się systemem (usługą?) płatnym, to powinni zrobić też jakąś edycję "Windows'a" darmową dla tych, którzy nie chcą korzystać z systemów alternatywnych (np. "Linuksa"), a i nie chcą płacić żadnych abonamentów. Tak samo teraz ma być jakiś "Firefox Premium" (płatny). Jeśli "Firefox" zrobi się płatny, to ja robię przesiadkę na "Operę" albo "Microsoft Edge" :chytry: .
ptrick
ptrick
13 czerwca 2019, 10:23
Nie mam pojęcia do czego się przydają. Od tego są filtry antyspamowe na serwerach pocztowych, wystarczy mieć pocztę na normalnym serwerze, a nie na takim, który zasypuje Cię reklamami, jeśli nie kupisz opcji PRO. :E
grzegor9
grzegor9
13 czerwca 2019, 09:59
No pewnie. Inaczej byś otworzył i zapłacił.
avatar
~Anonim
13 czerwca 2019, 07:52
Witam! Ja dzisiaj dostałem maila rzekomo z Urzędu Skarbowego. Na szczęście "G Data Internet Security" wykrył, że to podejrzana sprawa, przejął go i przeniósł do folderu "SPAM" :jezor: . Jednak antywirusy i pakiety Internet Security na coś się przydają :P .
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto