A A A

Dotykowy ekran z kamer

12 grudnia 2008, 11:18
Firma Quanta zademonstrowała prototyp dotykowego ekranu, w którym rolę elementów aktywnych rozmieszczonych na ekranie przejmują... kamery.
Dotykowy ekran z kamer

Nie jest tajemnicą, że kolejny system Microsoftu – Windows 7 – będzie wspierał obsługę ekranów wielodotykowych (multitouch). W związku z tym wielu producentów tego typu ekranów z wdrożeniem Windows 7 wiąże swoje plany i już teraz proponuje nowe rozwiązania mające zapewnić lepszą funkcjonalność nowego systemu w połączeniu z ekranami wielodotykowymi.

Obecnie stosuje się ekrany dotykowe typu pojemnościowego lub rezystywnego, których efektem ubocznym jest gorsza jakość obrazu niż w przypadku standardowych paneli LCD. Wady tej pozbawione jest rozwiązanie zaprezentowane przez firmę Quanta Computer. Żadne aktywne elementy ekranu dotykowego nie przeszkadzają w odbiorze obrazu wyświetlanego na ekranie, gdyż takich elementów w produkcie Quanty po prostu nie ma. Za percepcję dotyku odpowiadają zamontowane w narożnikach obudowy panelu ciekłokrystalicznego kamery, które rejestrują ruch dłoni na ekranie.

Producent twierdzi, że fakt użycia kamer nie powoduje żadnych zmian w korzystaniu z ekranu dotykowego w stosunku do tradycjnych rozwiązań pojemnościowych i rezystywnych. Użytkownik może tak samo wykonywać gesty po ekranie. Oprócz lepszej jakości obrazu rozwiązanie Quanty jest także tańsze od tradycyjnych ekranów dotykowych, przy czym zysk jest tym większy, im większa przekątna ekranu. Choć Quanta nie podała dokładnej ceny oraz daty wprowadzenia swojego systemu dotykowego do masowej produkcji, to przedstawiciele firmy sugerowali, że planują, by premiera ich produktu zbiegła się w czasie z premierą handlowej wersji Windows 7.

Źródło: Engadget


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto