A A A

Dramatyczny wzrost komputerów-zombie

25 maja 2010, 10:39
Dramatyczny wzrost komputerów-zombie
- "Na przełomie kwietnia i maja obserwowaliśmy duży 80% przyrost komputerów zombie" - donosi G Data Software.

Tym samym cyberprzestępcom z poziomu 8 mln udało się wskoczyć na pułap 15 mln zainfekowanych aktywnych maszyn. Największy odsetek zarażonych komputerów należy do naszych sąsiadów z zachodniej granicy i mieszkańców Indii. Obecna fala infekcji nadal rośnie i niesie ze sobą wysokie ryzyko przedostania się groźnych plików do systemu ofiary.

Zombie to zainfekowany komputer, wykorzystywany przez cyberprzestępców jako narzędzie do rozpowszechniania infekcji. Dzięki komunikacji pomiędzy napastnikiem a szkodliwym programem wstrzykniętym do systemu ofiary, cyberprzestępcy mają możliwość wydawania konkretnych poleceń ataku. Obecnie tak duży przyrost zombie pozwoli spamerom wygenerować miliony niepożądanych wiadomości email. Możemy spodziewać się nowej fali spamu zawierającego wiadomości wykorzystujące aktualne tematy zachęcające do kliknięcia w niebezpieczne linki oraz fałszywe oferty biur podróży lub zakupu najnowszego sprzętu za przysłowiową złotówkę.

Jak informuje Łukasz Nowatkowski z G Data Software firmy produkującej oprogramowanie antywirusowego i szyfrującego dane - „15 mln komputerów skojarzonych ze sobą dzięki sieci botnet jest źródłem toksyn dla wszystkich użytkowników sieci. Przed nami walka z kolejnymi próbami destabilizacji pracy systemów komputerowych, masowej wysyłki spamu oraz infekcji niezabezpieczonych stacji roboczych. Za przyczynę tak wysokiego poziomu odpowiedzialni są użytkownicy bagatelizujący zagrożenia czyhające w sieci Internet. Nieświadomi infekcji własnego komputera stanowią niebezpieczeństwo nie tylko dla samych siebie, ale i dla pozostałych użytkowników sieci”.    

Eksperci z firm antywirusowych obawiają się również efektów zamieszania związanego z KHOBE (Kernel HOoK Bypassing Engine). Ujawnienie nowej luki systemu Windows może pociągnąć za sobą spore konsekwencje w niedalekiej przyszłości. Z całą pewnością znajdą się bowiem ludzie chętni wykorzystać nowe możliwości ataku. Większość producentów programów antywirusowych w chwili obecnej musi wykonać duże poprawki w swoich rozwiązaniach. Dotyczy to prawie wszystkich pakietów Internet Security, ESET Smart Security 4.2.35.3, Kaspersky Internet Security 2010, Avast! Internet Security, Panda Internet Security 2010 i wielu innych popularnych do tej pory programów. Niestety wciąż nie wiadomo kiedy to nastąpi.

PC Format
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Nowe funkcje Twittera
21 stycznia 2020
Twitter przygotowuje przypięte listy dla Androida i zapowiada możliwość planowania tweetów.

Huawei otrzyma mapy TomToma
21 stycznia 2020
Holenderskie przedsiębiorstwo dostarczy chińskiemu potentatowi cyfrowe wersje map i informacje o ruchu drogowym.

Acer z dwoma laptopami TravelMate
21 stycznia 2020
Konwertowalny lub klasyczny laptop z odporną obudową i wydajną baterią, a do tego w przystępnej cenie? Tak, to TravelMate.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto