A A A

Dron, który pomaga ratownikom

18 czerwca 2021, 09:00
Niemieccy naukowcy zbudowali dron, który w ciągu kilku sekund lokalizuje wołających o pomoc ludzi.
Dron, który pomaga ratownikom

Działanie urządzenia zostało oparte na sztucznej inteligencji

Zespół inżynierów z niemieckiego instytutu Fraunhofer FKIE opracował drona, który może lokalizować krzyczących ludzi. - Drony potrafią przeszukać większy obszar w krótszym czasie niż ratownicy lub tresowane psy na ziemi – powiedział dziennikowi "The Washington Post" Macarena Varela, jeden z twórców urządzenia. Latający sprzęt jest w stanie dotrzeć do miejsc, w których w inny sposób nie można się znaleźć. Dron umie zlokalizować ofiary przebywające w zawalonym budynku i zaalarmować ratowników.

Aby skonstruować ratowniczą wersję drona naukowcy najpierw nagrali własne krzyki oraz inne dźwięki, które może wydawać ktoś potrzebujący pomocy. Następnie wykorzystali te nagrania do wytrenowania algorytmu sztucznej inteligencji. Specjalne oprogramowanie pozwoliło odfiltrować niepotrzebne odgłosy pochodzące z otoczenia, takie jak na przykład szum wirników drona. Aby konstrukcja była lekka i zwinna, wykorzystano zwykłe mikrofony, które można znaleźć w każdym smartfonie.

fot. FKIE


Katarzyna Bielińska
Tagi: dron
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Gra Paczka: podsumowanie akcji
20 października 2021
Aż 250 520 zł udało się zebrać w czasie ponad 150 godzin gier i streamów przeprowadzonych w ramach czwartej edycji Gra Paczki.


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto