A A A

Dron, który pomaga ratownikom

18 czerwca 2021, 09:00
Niemieccy naukowcy zbudowali dron, który w ciągu kilku sekund lokalizuje wołających o pomoc ludzi.
Dron, który pomaga ratownikom

Działanie urządzenia zostało oparte na sztucznej inteligencji

Zespół inżynierów z niemieckiego instytutu Fraunhofer FKIE opracował drona, który może lokalizować krzyczących ludzi. - Drony potrafią przeszukać większy obszar w krótszym czasie niż ratownicy lub tresowane psy na ziemi – powiedział dziennikowi "The Washington Post" Macarena Varela, jeden z twórców urządzenia. Latający sprzęt jest w stanie dotrzeć do miejsc, w których w inny sposób nie można się znaleźć. Dron umie zlokalizować ofiary przebywające w zawalonym budynku i zaalarmować ratowników.

Aby skonstruować ratowniczą wersję drona naukowcy najpierw nagrali własne krzyki oraz inne dźwięki, które może wydawać ktoś potrzebujący pomocy. Następnie wykorzystali te nagrania do wytrenowania algorytmu sztucznej inteligencji. Specjalne oprogramowanie pozwoliło odfiltrować niepotrzebne odgłosy pochodzące z otoczenia, takie jak na przykład szum wirników drona. Aby konstrukcja była lekka i zwinna, wykorzystano zwykłe mikrofony, które można znaleźć w każdym smartfonie.

fot. FKIE


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto