A A A

Druga generacja procesorów Intel Core już niedługo

14 września 2010, 09:22
Druga generacja procesorów Intel Core już niedługo

Dziś, na Intel Developer Forum, firma Intel Corporation przedstawiła kilka ważnych cech konstrukcyjnych procesorów Intel Core drugiej generacji, które wejdą do sprzedaży w 2011 roku.

Za sprawą nowych i ulepszonych funkcji Intel wzmocni pozycję lidera pod względem wydajności i czasu pracy na zasilaniu bateryjnym, a układy zaoferują kilka rozwiązań wizualnych wbudowanych bezpośrednio w chipach.

Układy znane pod nazwą kodową Sandy Bridge, oparte na nowej, „dostrzegalnie inteligentnej” mikroarchitekturze, będą wytwarzane w najnowocześniejszych zakładach produkcyjnych Intela w technologii 32-nanometrowej z wykorzystaniem drugiej generacji tranzystorów z metalową bramką i izolatorem o wysokiej stałej dielektrycznej (high-k).

„Sposób, w jaki ludzie i firmy używają komputerów, błyskawicznie ewoluuje, pobudzając popyt na jeszcze bardziej przekonujące, wizualnie atrakcyjne doświadczenia” — powiedział Dadi Perlmutter, wiceprezes Intela i dyrektor generalny Intel Architecture Group. — „Nadchodzące procesory Intel Core drugiej generacji reprezentują największy postęp pod względem możliwości i wydajności obliczeniowej w stosunku do jakiekolwiek poprzedniej generacji. Planujemy nie tylko zaoferować te nowe możliwości w intelowskich laptopach, ale również wykorzystać je w naszych produktach przeznaczonych do centrów danych i do systemów wbudowanych”.

Nowa rodzina procesorów będzie miała architekturę „pierścieniową”, dzięki której wbudowany silnik graficzny będzie mógł dzielić zasoby takie jak pamięć podręczna albo rezerwuar pamięci z rdzeniem procesora, co pozwoli zwiększyć wydajność obliczeniową i graficzną urządzenia przy zachowaniu energooszczędności.

Druga generacja procesorów Intel Core oferuje też ulepszoną wersję technologii Intel Turbo Burst. Technologia ta automatycznie przełącza lub realokuje zasoby mocy obliczeniowej rdzeni procesora i grafiki, dostosowując się do obciążenia, aby w razie potrzeby zapewnić użytkownikowi natychmiastowy wzrost wydajności.

Układ graficzny w nowych procesorach Intela zapewnia ulepszone funkcje wizualne w obszarach, które obecnie cieszą się największym zainteresowaniem użytkowników, takich jak wideo HD, 3D, popularne gry, wielozadaniowość, internetowe serwisy społecznościowe i multimedia.

Aby pokazać, jak użytkownicy mogą szybciej uzyskać i obejrzeć wideo, Perlmutter zademonstrował przyspieszane sprzętowo transkodowanie, które wykorzystuje dedykowane obwody krzemowe do przetwarzania mediów, co pozwala użytkownikom szybko przekształcać wideo w inne formaty.

Układy, które wejdą na rynek w 2011 roku są również wyposażone w instrukcje Intel Advanced Vector Extensions (AVX), które zapewniają wyższą wydajność, bogatą funkcjonalność oraz lepsze organizowanie, przestawianie i sortowanie danych. Nowy zbiór 256-bitowych instrukcji przyspiesza aplikacje intensywnie korzystające z arytmetyki zmiennopozycyjnej, takie jak edycja zdjęć cyfrowych i tworzenie treści.

Intel zademonstrował też serwer dwuprocesorowy z nową generacją procesora Intel Xeon, który obsługiwał oprogramowanie wideokonferencyjne Vidyo wykorzystujące 32 wątki dostępne w systemie oraz zbiór instrukcji AESNI (AES New Instructions). Nowe procesory Xeon do dwugniazdowych serwerów i stacji roboczych oferują 8 rdzeni oraz 16 wątków na procesor i mają wejść do produkcji w drugiej połowie 2011 roku.

Laptopy i komputery stacjonarne z procesorami Intel Core drugiej generacji mają być dostępne w sprzedaży na początku przyszłego roku.


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto