A A A

Drukarki HP gromadzą dane o użytkownikach

18 września 2019, 14:50
Inżynier z firmy Stripe uważnie przeanalizował proces instalacji drukarek HP. Producent zastrzegł sobie prawo do zbierania danych z drukowanych plików.
Drukarki HP gromadzą dane o użytkownikach

Wygląda na to, że czeka nas kolejna sprawa związana z naruszeniem prywatności użytkowników. Tym razem podejrzenie dotyczące potajemnego gromadzenia danych przez producenta padło na firmę HP. Źródłem informacji jest Robert Heaton, inżynier oprogramowania z firmy Stripe, prowadzący blog o cyberbezpieczeństwie.

W jednym z ostatnich wpisów przeanalizował dokładnie proces instalacji i konfiguracji drukarek HP. Jest wśród nich również zgoda na zbieranie informacji - jak się okazuje, nie tylko dotyczących zużycia tuszu czy częstotliwości wydruku. Po wczytaniu się w szczegóły zawieranych zgód zauważył, że firma zastrzega sobie również możliwość zbierania danych pochodzących z wydruku plików takich jak .pdf czy .jpg.

Zdaniem HP sama zawartość dokumentu nie jest kopiowana - chodzi wyłącznie o metadane samego pliku. Tyle że pozwalają one często na poznanie specyfikacji komputera, dostępnych portów lub zainstalowanego na nim oprogramowania. Czyli całkiem dużo jak na mało wyeksponowany fragment regulaminu wyświetlanego użytkownikowi podczas instalacji.

Wyrażenie zgody na gromadzenie danych nie jest na szczęście obowiązkowe, by korzystać z drukarki. Wątpliwości budzi jednak fakt, że zbieranie informacji w przypadku braku reakcji użytkownika jest domyślnie włączone.

fot. HP


Krzysztof Kempski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
~Anonim
26 września 2019, 05:08
Witam! Akurat to żadna nowość. Już jakiś czas temu czytałem, że nawet kserokopiarki "zapamiętują" kopiowane dokumenty.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto