A A A

DuckDuckGo ochroni użytkowników Androida

23 listopada 2021, 14:00
Nowa funkcja wyszukiwarki DuckDuckGo zapewni ochronę przed śledzeniem przez aplikacje dla systemu Android.
DuckDuckGo ochroni użytkowników Androida

Bez podglądania

Operator wyszukiwarki DuckDuckGo uruchomił narzędzie blokujące śledzenie użytkowników przez aplikacje na Androida. Funkcja nazywa się App Tracking Protection i jest wbudowana w aplikację DuckDuckGo.

Autorzy DuckDuckGo deklarują, że ich narzędzie blokuje próby śledzenia użytkownika przez wszystkie aplikacje zainstalowane na urządzeniu. Funkcja ma działać w tle w czasie aktywności smartfona lub tabletu. Rozpoznaje i blokuje próby wysyłania danych przez aplikacje do zewnętrznych modułów śledzących.

Dzięki narzędziu App Tracking Protection można obserwować w czasie rzeczywistym blokowanie elementów śledzących oraz lokalizację, do której miały być wysłane dane użytkownika.

Według testu przeprowadzonego przez DuckDuckGo, użytkownicy nie mają świadomości, że ponad 96 proc. bezpłatnych, najbardziej popularnych aplikacji na Androida zawiera moduły śledzące. W badaniu okazało się również, że aż 87 proc. tych programów wysyła dane do Google'a, a 68 proc. do Mety (właściciela Facebooka).

Funkcja App Tracking Protection jest na razie w wersji testowej (beta) i nie jest włączona w każdej pobranej aplikacji DuckDuckGo. Aby przetestować narzędzie, można zapisać się na listę oczekujących, którą znajdziemy w ustawieniach programu w sekcji „Prywatność". Należy wybrać tam opcję „Dołącz do prywatnej listy oczekujących". DuckDuckGo deklaruje, że z każdym tygodniem daje szansę skorzystania z tej funkcji coraz większej liczbie użytkowników.

fot. DuckDuckGo


Piotr Bogucki
Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto