A A A

DuckDuckGo zgłasza zastrzeżenia

1 października 2020, 11:00
Operator wyszukiwarki podważa sens prowadzenia aukcji wyłaniającej zamienniki Google'a.
DuckDuckGo zgłasza zastrzeżenia

To tylko na pokaz

Wyszukiwarka DuckDuckGo należy do przegranych w ostatniej aukcji mającej wyłonić alternatywy sieciowego szperacza firmy Google. Będzie ona proponowana jako zamiennik tylko użytkownikom Androida w Bułgarii, Chorwacji, Islandii i Liechtensteinie.

 

Trójka do wyboru

Licytacja jest prowadzona wskutek orzeczenia antymonopolowego Unii Europejskiej z 2018 r. Stwierdzono wówczas, że Google łączy z systemem Android przeglądarkę Chrome i własną wyszukiwarkę. Na koncern nałożono karę w wysokości 4,3 miliarda euro oraz nakazano mu wskazywać w każdym kraju alternatywne wyszukiwarki w momencie, gdy użytkownik nowego smartfona z Androidem konfiguruje go po raz pierwszy.

Zamienniki są wyłaniane podczas aukcji; Google prezentuje po trzy szperacze należące tych operatorów, którzy są skłonni zapłacić za to najwięcej. Ostatnią licytację wygrały info.com (w 31 krajach Europy), PrivacyWall (w 22 krajach), GMX (w 16 krajach), Bing (w 13 krajach) i Yandex (w 8 krajach).

 

Bez aukcji byłoby tak samo

Przedstawiciele DuckDuckGo twierdzą, że model aukcji jest wadliwy i należy go zmienić. Ponieważ sami starają się zapewnić użytkownikom jak największe poczucie prywatności, nie są w stanie wyłożyć takich sum jak konkurenci, którzy maksymalizują zyski przetwarzając dane osobowe internautów korzystających z wyszukiwarek.

We oficjalnym blogu DuckDuckGo napisano, że aukcje zachęcają operatorów wyszukiwarek do pomijania zagadnień związanych z prywatnością, zwiększania liczby reklam i powstrzymywania się od przekazywania darowizn na cele społeczne. Zdobyte lub zaoszczędzone w ten sposób pieniądze są wykorzystywane w czasie licytacji. Unijny środek antymonopolowy służy w istocie wzmocnieniu dominacji Google'a wśród wyszukiwarek mobilnych poprzez eliminowanie alternatywnych narzędzi chroniących prywatność. Pozostają tylko ci operatorzy, którzy czerpią większość zysków z przetwarzania danych osobowych.

fot. DuckDuckGo


Adam Wiśniewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Raport FTC na temat gromadzenia danych
24 października 2021
Dostawcy usług internetowych zbierają ogromną ilość szczegółowych danych na temat klientów – wynika z raportu Federalnej Komisji Handlu...

Drożeje Raspberry Pi
24 października 2021
Cena jednopłytkowego komputera Raspberry Pi wzrosła po raz pierwszy od czasu premiery

Taniej na platformie Google Play
24 października 2021
Nie wszystko drożeje. Koncern z Mountain View ogłosił obniżkę opłat dla autorów aplikacji rozpowszechnianych na zasadzie subskrypcji za...

Pytania do gigantów
24 października 2021
Amerykańskie Biuro Ochrony Finansowej Konsumentów (CFPB) chce wiedzieć, jak firmy technologiczne gromadzą i wykorzystują dane finansowe...
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto