A A A

Duńczycy pomagali szpiegować europejskich polityków

1 czerwca 2021, 08:10
Amerykańska NSA uzyskała dostęp do węzła telekomunikacyjnego w Danii.
Duńczycy pomagali szpiegować europejskich polityków

Dwa lata współpracy

Od 2012 do 2014 roku trwała tajna operacja prowadzona na mocy porozumienia zawartego przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Krajowego (NSA, National Security Agency) i duńską Służbę Wywiadu Obronnego (FE, Forsvarets Efterretningstjeneste). Jej rezultatem było podsłuchiwanie europejskich polityków (m.in. Angeli Merkel) przez amerykański wywiad – poinformowała duńska rozgłośnia DR.

 

Strategiczny kabel

W ramach tzw. Operacji Dunhammer pracownicy NSA uzyskali dostęp do ważnego węzła internetowego i komunikacyjnego w położonym nieopodal Kopenhagi mieście Dragor. Właśnie tam kilka kabli podwodnych łączy Danię z Półwyspem Skandynawskim. Amerykańskie służby uruchomiły w węźle system przechwytywania danych o nazwie Xkeyscore.

Efektem działania XKeyscore było masowe podsłuchiwanie ruchu internetowego i przechwytywanie takich mechanizmów łączności, jak e-maile, rozmowy telefoniczne, SMS-y i wiadomości na czacie wysyłane na telefony i skrzynki poczty elektronicznej europejskich polityków.

Operacja została wstrzymana w 2014 roku, gdy wskutek informacji przekazanych przez Edwarda Snowdena agenci duńskiego wywiadu zorientowali się, że NSA szpiegowała także członków duńskiego rządu.

Śledztwo stacji DR było prowadzone wspólnie m.in. z niemieckimi nadawcami NDR i WDR, gazetą „Süddeutsche Zeitung", francuskim „Le Monde", szwedzkim nadawcą SVT i norweską stacją telewizyjną NRK, Informację o tajnym porozumieniu agencji NSA i FE potwierdził w weekend Edward Snowden.

fot. Pixabay, Twitter


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto