A A A

Dwa miliardy niechcianych wiadomości pochodzi z Polski

21 grudnia 2010, 10:41
Dwa miliardy niechcianych wiadomości pochodzi z Polski

W mijającym roku codziennie z polskich komputerów wysyłano ponad dwa miliardy wiadomości spam – wynika z danych firmy Symantec, producenta oprogramowania zabezpieczającego. Prawie 80 procent z tych wiadomości pochodzi z tzw. komputerów-zombie.

Komputery-zombie to komputery zwykłych użytkowników, które cyberprzestępcy infekują złośliwym oprogramowaniem i przejmują nad nimi zdalną kontrolę. Użytkownicy są zupełnie nieświadomi, że w czasie korzystania z internetu ich komputery stają się częścią tzw. botnetów, czyli grup maszyn służących do rozsyłania niechcianych wiadomości lub szkodliwych aplikacji. „Większość spamu rozsyłają właśnie botnety, a nie pojedyncze komputery – mówi Maciej Iwanicki, inżynier systemowy w Symantec Polska. – „W 2010 r. niemal jedna czwarta wiadomości spam wysyłanych z Polski była efektem działania znanego robaka Rustock. Droga do infekcji jest bardzo prosta – wystarczy kliknąć na mailowy odnośnik, choćby do reklamy rozmaitych preparatów zdrowotnych” – dodaje Maciej Iwanicki.

Liczba niechcianych wiadomości wysyłanych codziennie z polskich adresów IP sięga 2 proc. spamu dystrybuowanego na całym świecie. Dodatkowo 45 proc. spamu krążącego w internecie zawiera narzędzia lub odnośniki do narzędzi, które mają na celu wyłudzenie poufnych danych (narzędzia typu „phishing”). W przypadku Polski wskaźnik ten jest niższy – jedna na dziesięć wiadomości to mail phishingowy.

Grudniowa edycja raportu Symantec „State of spam and phishing” pokazuje jednak, że liczba wiadomości zawierających treści służące phishingowi wzrasta – w listopadzie tego roku było ich na świecie o 37 proc. więcej niż w październiku 2010 r. Aż o 90 proc. wzrosła również liczba stron internetowych wyłudzających dane.

W 2010 r. do najpopularniejszych tematów wiadomości spam należały aktualne wydarzenia: katastrofalne trzęsienia ziemi, Mistrzostwa Świata w piłce nożnej oraz wyciek ropy w Zatoce Meksykańskiej. Specjaliści Symantec prognozują, że w przyszłym roku główne tematy programów informacyjnych nadal będą wykorzystywane przez spamerów jako atrakcyjna treść wysyłanych przez nich wiadomości.

Foto: stock.xchng / laynecom


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Tagi: e-mail, spam
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Długopis-dyktafon Olympus VP-20
17 lutego 2020
Olympus wychodzi naprzeciw oczekiwaniom dziennikarzy i projektuje ciekawy gadżet – elegancki dyktafon wizualnie przypominający długopis.

Nowości w aplikacji Telegram
17 lutego 2020
Telegram nie ma tak wielu użytkowników jak Messenger czy WhatsApp, ale wciąż nieźle sobie radzi. Doczekał się właśnie kolejnej aktualizacji.


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto