A A A

Dwa razy szybszy Internet bez dużych inwestycji

9 listopada 2015, 04:00
Szybko rozwijające się firmy stają często przed problemem niewystarczającej wydajności łącz internetowych. Tymczasem, przejście z technologii DSL na dedykowane połączenie wymaga zwykle dużych inwestycji i wiąże się z kilkukrotnym wzrostem abonamentu. W ofercie Orange pojawiła się usługa rozwiązująca ten problem.
Dwa razy szybszy Internet bez dużych inwestycji

Otwierasz biuro. Na początku pracujesz sam albo z partnerem. Biznes się rozkręca, zatrudniasz pierwszego pracownika. Po nim przychodzą kolejni. Rozbudowa sieci lokalnej nie sprawia specjalnych problemów. Przy kilku, kilkunastu osobach spokojnie wystarczy wymiana access pointa na nieco wydajniejszy, obsługujący najnowszy standard WiFi albo położenie kawałka kabla sieciowego. Nic trudnego ani drogiego. Schody zaczynają się w momencie, gdy wąskim gardłem okazuje się być łącze internetowe.

Co można zrobić?

Wychodząc od standardowego łącza DSL dostarczanego po kablu telefonicznym, masz kilka opcji poprawy wydajności sieci. Przede wszystkim skontaktuj się ze swoim operatorem i sprawdź możliwości przyspieszenia. Jakość okablowania i wyposażenie central poprawia się z miesiąca na miesiąc. Możliwe, że w twojej lokalizacji jest już dostępny szybszy wariant łącza DSL niż jeszcze rok albo dwa lata temu. Orange rozbudowuje również sieć dostępową opartą na światłowodach (tzw. FTTH), dzięki którym można uzyskać szybkość nawet do 600 Mb/s.

Orange

Warto też sprawdzić, czy łącze jest wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem. Zdarza się, że pracownicy korzystają z firmowej sieci by pobierać filmy albo gry. W sytuacji podbramkowej, nawet zwykłe radio internetowe może blokować pracę.

Bardziej rozbudowane routery pozwalają na przydzielenie dedykowanego pasma szczególnie ważnym komputerom i aplikacjom (tzw. funkcja QoS). Sprawdź, czy router obsługujący twoją sieć ma taką możliwość.

Najlepsze rozwiązanie - 2 w 1

Najprościej byłoby dołożyć kolejne, niedrogie łącze DSL i połączyć je z aktualnym tak, by uzyskać zdublowaną szybkość przesyłania danych. I właśnie to robi router Draytek Vigor 2912n dostępny w Orange. Od standardowego urządzenia tego typu różni się dodatkowym gniazdem sieciowym, do którego można podłączyć drugi DSL. - Dodanie kolejnej linii internetowej podwaja szybkość przesyłania danych, zarówno z, jak i do Internetu; dzięki temu możesz podłączyć do swojej sieci dwukrotnie więcej komputerów bez spadku wydajności - mówi Waldemar Włodarski, ekspert w Orange Polska.

Ale na tym nie kończą się możliwości Vigora 2912. - Nasz nowy router potrafi śledzić ruch w sieci i generować raporty, dzięki którym dowiesz się m.in. który z pracowników zużywa najwięcej pasma i na co - dodaje Włodarski.

Orange

Vigor 2912n inteligentnie steruje ruchem sieciowym wykorzystując łącza zgodnie z zaprogramowanymi parametrami. Domyślnie, oba łącza są obciążane w takim samym stopniu. Obydwa są też wykorzystywane do przesyłania tego samego rodzaju danych. Router może być jednak skonfigurowany w inny sposób. Jeśli masz taką potrzebę, możesz zmienić stosunek obłożenia łącz (np. do jednego przekazywać 30% ruchu, a do drugiego 70%). Da się też wskazać komputery, a nawet konkretne usługi (np. telefonię internetową VoIP), które zostaną przypisane do jednego łącza. Tak, by zapewnić im stały dostęp do Internetu, nawet w przypadku dużego zapotrzebowania na pasmo ze strony pozostałych urządzeń lub usług.

- W ramach promocji oferujemy nie tylko wyjątkowo dobrą cenę routera wraz z fachową instalacją - 169 PLN netto - ale i zniżkę na abonament za drugie, dodatkowe łącze DSL - przekonuje Włodarski. - Bonifikata na abonament za kolejny DSL to aż 50% przez cały czas trwania umowy - dodaje.

Dowiedź się więcej - kliknij tutaj


Artykuł Sponsorowany
Tagi:
Ocena:
Oceń:
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto