A A A

Dwa układu GPU, czyli Radeon HD 6990

3 marca 2011, 10:27
AMD przygotowuje się do kolejnego ataku na Nvidię. Tym razem orężem w starciu będzie mająca się pojawić już za kilka dni nowa karta graficzna Radeon HD 6990. Do tej pory parametry techniczne tej wyposażonej w dwa układy GPU karty były ściśle chronioną tajemnicą, wywołując w ten sposób wiele domysłów.
Dwa układu GPU, czyli Radeon HD 6990
AMD przygotowuje się do kolejnego ataku na Nvidię. Tym razem orężem w starciu będzie mająca się pojawić już za kilka dni nowa karta graficzna Radeon HD 6990. Do tej pory parametry techniczne tej wyposażonej w dwa układy GPU karty były ściśle chronioną tajemnicą, wywołując w ten sposób wiele domysłów.

Na targach CeBIT w Hanowerze niektórzy producenci zaprezentowali już modele referencyjne AMD i pokazali dema gier takich jak Dirt 3. Karta Radeon HD 6990 prawdopodobnie mocno uderzy po kieszeni ewentualnych nabywców: w kręgach branżowych mówi się o cenie pomiędzy 550 a 600 dolarów, a przewidywany termin jej premiery to 8 marca.

Udało nam się już rzucić okiem na sterownik karty graficznej Catalyst, stąd wiemy, że dwa chipy graficzne Cayman działają z częstotliwością taktowania 800 MHz. Procesory powinny odpowiadać tym, które znajdziemy na karcie Radeon HD 6950, można się więc spodziewać 1408 rdzeni obliczeniowych w jednostkach cieniujących i 88 jednostek teksturowania – liczba jednostek nie jest jednak całkowicie pewna.

Licząca 4 GB pamięć GDDR5 komunikuje się z GPU za pośrednictwem 256-bitowej magistrali i działa z zegarem 2250 MHz (Read/Write-Clock). To oznacza, że komunikacja między chipem grafiki a pamięcią odbywa się z prędkością 144 GB na sekundę; daje to wynik nieco słabszy niż na karcie graficznej Radeon HD 6950 z jednym procesorem GPU (160 GB/s). Niższe częstotliwości taktowania są konieczne, aby i tak wysoki pobór mocy dwuprocesorowej karty graficznej nie przekroczył sprawności współczesnych zasilaczy komputerowych. Trzeba bowiem zauważyć, że na liczącej 30,5 centymetra karcie znajdują się dwa ośmiobolcowe gniazda zasilania – co znaczy, że karta może pochłaniać nawet do 375 watów.

Nie jest jednak wcale pewne, czy AMD ze swoją kartą Radeon HD 6990 utrzyma na dłużej palmę pierwszeństwa. Wkrótce Nvidia przedstawi kontrpropozycję w dziedzinie kart Dual GPU: model GeForce GTX 590. Zdaniem niektórych producentów ta karta może być jeszcze szybsza niż Radeon HD 6990, prawdopodobnie jednak będzie się ona charakteryzować jeszcze większym apetytem na prąd. Karta GeForce ma również dwa ośmiobolcowe gniazda zasilania i może zużywać do 375 watów. Nvidia przypuszczalnie pomieści na jednej płytce dwa układy graficzne GF110, które odpowiadają niżej taktowanym wariantom tych, jakie znajdziemy na GTX 570. Na razie nie wiadomo, ile będzie kosztować oczekiwana w połowie marca karta GeForce GTX 590.

W ostatniej chwili udało nam się jeszcze ustalić, że procesory graficzne kart prezentowanych na targach CeBIT działają z częstotliwością o 30 MHz niższą niż te, które znajdą się na dostępnych już wkrótce w sprzedaży kartach Radeon HD 6990. Także częstotliwość taktowania pamięci ma być o kilka MHz wyższa. Poza tym AMD zamierza prawdopodobnie wykorzystywać chipy graficzne Cayman z maksymalną liczbą jednostek cieniujących (1536 rdzeni).
PC Format
Tagi: sprzęt
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościSamsung planuje nowy tablet
23 stycznia 2019
Koreańska marka wciąż wierzy w tablety. Z tego powodu przygotowuje się do prezentacji nowego modelu z Androidem.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto