A A A

Dwufazowe chłodzenie Microsoftu

7 kwietnia 2021, 11:00
Koncern z Redmond stosuje metody chłodzenia serwerów wykorzystywane m.in. przez kryptogórniików.
Dwufazowe chłodzenie Microsoftu

Pierwsi na dużą skalę

Microsoft od lat testował dwufazową metodę chłodzenia serwerów działających w centrach danych. Obecnie firma wdraża tę technologię w chmurze Azure.

 

Parowanie i skraplanie

Sama idea chłodzenia serwerów cieczą jest prosta: płyn mający kontakt z rozgrzanymi elementami odbiera od nich ciepło. W przypadku systemów chłodzenia jednofazowego płyn pozostaje stale w stanie ciekłym, a odebrana przezeń energia jest rozpraszana za pośrednictwem wymiennika ciepła. Schłodzony płyn wraca następnie do obiegu. Przypomina to proces chłodzenia powietrzem – tyle, że mechanizm jest bardziej wydajny, ponieważ ciecze charakteryzują się lepszym przewodnictwem cieplnym niż mieszanina gazów składająca się na powietrze.

W systemach chłodzenia dwufazowego ciecz w kontakcie z rozgrzanymi elementami paruje, odprowadzając ciepło z układu. Para oddaje ciepło w skraplaczu, zamieniając się w płyn wracający do układu chłodzenia.

Specjaliści Microsoftu stwierdzili, że dwufazowe chłodzenie w cieczy pozwala zmniejszyć ilość energii zużywanej przez serwery w granicach 5–15% w przypadku wykorzystywania procesorów w systemach sztucznej inteligencji. Urządzenia mogą pracować wówczas z zegarami o wyższej częstotliwości bez ryzyka przegrzania.

 

Jak superkomputery

Microsoft wdraża obecnie technologię chłodzenia dwufazowego w centrach danych działających w Quincy (stan Waszyngton). Ciecz używana w systemie wrze w temperaturze 50 stopni Celsjusza.

Opisywany mechanizm jest wykorzystywany w centrach superkomputerowych od dekad. Przedstawiciele Microsoftu utrzymują jednak, że ich firma jest pionierem w zastosowaniu chłodzenia dwufazowego na tak dużą skalę.

fot. Microsoft


Adam Wiśniewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto