A A A

Dwukrotny wzrost liczby mobilnych zagrożeń

24 maja 2011, 13:02
Dwukrotny wzrost liczby mobilnych zagrożeń

Z danych firmy Kaspersky wynika, że w okresie od sierpnia 2009 r. do grudnia 2010 r. liczba szkodliwych programów atakujących urządzenia przenośne zwiększyła się ponad dwukrotnie.

W 2010 r. wykryto ponad 65 proc. więcej nowych mobilnych zagrożeń niż rok wcześniej. Przed końcem 2010 r. analitycy z Kaspersky Lab dodali do antywirusowych baz danych ponad 1 000 wariantów takich zagrożeń należących do 153 różnych rodzin.

Rosnąca popularność Androida skupiła uwagę cyberprzestępców. W sierpniu 2010 r. wykryto pierwszego szkodnika atakującego system firmy Google. Warto wspomnieć, że do tej pory odnotowano 15 takich programów należących do 7 różnych rodzin. W omawianym okresie pojawiły się również pierwsze zagrożenia atakujące system iOS firmy Apple, jednak infekowały tylko urządzenia, na których dokonano tzw. jailbreaka w celu instalowania aplikacji spoza oficjalnego sklepu Apple. Najpopularniejszym celem ataków zagrożeń mobilnych nadal jest platforma Java 2 Micro Edition (J2ME), którą obsługuje ogromna liczba urządzeń przenośnych. To oznacza, że zagrożone są nie tylko smartfony, ale również zwykłe telefony komórkowe. Drugą najczęściej infekowaną platformą jest Symbian, natomiast na trzecim miejscu znajduje się Python.

Od 2010 roku wysyłanie wiadomości tekstowych na numery o podwyższonej opłacie przestało być jedynym nielegalnym systemem umożliwiającym zarabianie pieniędzy przez twórców wirusów rozwijających zagrożenia dla różnych platform. Stosowane były również inne nielegalne procedery, takie jak przekierowywanie użytkowników korzystających z usług bankowości internetowej za pośrednictwem urządzeń mobilnych na strony phishingowe oraz kradzież haseł jednorazowych wysyłanych przez banki na telefony komórkowe. Zagrożenia mobilne stały się bardziej złożone niż kiedykolwiek wcześniej. Przykładem może być pojawienie się mobilnych szkodliwych programów, które włączają smartfony do sieci zainfekowanych urządzeń, oraz innych rodzajów zdalnie kontrolowanego oprogramowania. Według Denisa Maslennikowa – „Świadczy to o tym, że ataki przeprowadzane przez zagrożenia mobilne osiągnęły całkowicie nowy poziom”.

Na najbliższą przyszłość analitycy z Kaspersky Lab przewidują wzrost liczby luk w zabezpieczeniach wykrywanych na platformach mobilnych, jak również wzrost liczby zagrożeń dla Androida oraz dalsze wykorzystywanie krótkich numerów przez cyberprzestępców.

Źródło: Kaspersky Lab


Krzysztof Gudowski / Informacja prasowa
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Długopis-dyktafon Olympus VP-20
17 lutego 2020
Olympus wychodzi naprzeciw oczekiwaniom dziennikarzy i projektuje ciekawy gadżet – elegancki dyktafon wizualnie przypominający długopis.

Nowości w aplikacji Telegram
17 lutego 2020
Telegram nie ma tak wielu użytkowników jak Messenger czy WhatsApp, ale wciąż nieźle sobie radzi. Doczekał się właśnie kolejnej aktualizacji.


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto