A A A

Dziś mija 10. rocznica pobytu Curiosity na Marsie

26 listopada 2021, 13:00
Łazik wysłał z tej okazji niecodzienną pocztówkę.
Dziś mija 10. rocznica pobytu Curiosity na Marsie

„Wish You Are Here" od łazika

Przed dekadą, 26 listopada 2011 r., łazik Curiosity znalazł się na Czerwonej Planecie. Z tej okazji NASA postanowiła, że wyśle z Marsa na Ziemię spektakularną pocztówkę z pozdrowieniami.

Zwykle Curiosity rejestruje 360-stopniowy widok otoczenia za pomocą kamer nawigacyjnych, zanim wyśle na Ziemię zdjęcie panoramiczne. Dla wygody obrazy te zazwyczaj przekazuje się jako dane skompresowane stratnie - fotografie są więc niskiej jakości. Tym razem naukowcy postanowili, że będzie inaczej i przesłali zdjęcie zawierające maksymalnie wiele szczegółów.

Łazik uchwycił marsjański krajobraz na dwóch czarno-białych ujęciach, gdy przebywał na zboczu Góry Sharpa (oficjalnie: Aeolis Mons; nazwa „Góra Sharpa" była używana dawniej, a NASA posługuje się nią do dzisiaj). Pracownicy agencji połączyli oba obrazy i dodali do nich kolor. Et voilà! Efekty możemy podziwiać na koncie NASA na Instagramie. W podpisie do zdjęcia czytamy, że łazik Curiosity „myśli o Tobie" oraz że „utrzymywanie kontaktu z bliskimi jest ważne".

fot. Instagram


Katarzyna Bielińska
Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto