A A A

Dzień Bezpiecznego Internetu

5 lutego 2020, 11:00
Organizatorzy akcji DBI czekają na zgłoszenia inicjatyw promujących ideę bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie.
Dzień Bezpiecznego Internetu

Tegorocznej, 16. już edycji Dnia Bezpiecznego Internetu (DBI) towarzyszy hasło „Działajmy razem!". Akcję zaplanowano na 11 lutego.

Akcję DBI zainaugurowała w 2004 r. Komisja Europejska. Głównym celem wydarzenia jest promowanie bezpiecznego korzystania z sieci i technologii cyfrowych przez dzieci i młodzież oraz przekazywanie rodzicom i nauczycielom wiedzy z dziedziny cyberbezpieczeństwa.

Organizatorem obchodów DBI w naszym kraju jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), tworzone przez Państwowy Instytut Badawczy NASK i Fundację Dajemy Dzieciom Siłę.

Tegoroczne hasło DBI ma przypominać, że na zagwarantowaniu dzieciom bezpieczeństwa w internecie powinno zależeć nie tylko rodzicom, opiekunom i nauczycielom, ale także dostawcom treści i usług internetowych oraz instytucjom takim jak NASK – mają one bowiem wpływ na treści dostępne online.

Jak wynika z przeprowadzonego przez NASK badania „Nastolatki 3.0", dzieci zaczynają korzystać samodzielnie z internetu już w wieku siedmiu lat. Z tego właśnie powodu należy zadbać, aby najbliższe otoczenie wskazywało im, na jakie zagrożenia można natrafić w sieci.

Niewiele ponad połowa uczestników badania (51,2%) nie spotkała się z przemocą internetową. Ci, którzy jej doświadczyli, byli za pośrednictwem sieci obrażani (26,8%) i ośmieszani (19,5%). Rodzice często nie zdawali sobie z tego sprawy – według badania „Rodzice Nastolatków 3.0" aż 84% z nich uważa, że ich dzieci nie doświadczyły słownej przemocy w internecie. Wynika to m.in. z faktu, że młodzi ludzie niechętnie dzielą się swoimi negatywnymi doświadczeniami Nastolatki zwykle zgłaszają problem na stronie bądź w portalu (27,3%) lub znajomym (24,3%). Rodziców informuje o doświadczonej agresji 21,9% osób, a nauczycieli – 8,2%. Jedna trzecia młodych osób (32,5%) nikomu nie mówiła o cyberprzemocy.

W zeszłym roku w ramach obchodów DBI zorganizowano prawie cztery tysiące akcji i lokalnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów. W konkursie na najciekawszą inicjatywę wyłoniono 15 laureatów.

Aby włączyć się do akcji DBI, należy odwiedzić stronę www.dbi.pl i wypełnić formularz zgłoszeniowy. Przygotowywane wydarzenie nie musi odbyć się 11 lutego, lecz może zostać zorganizowane do końca bieżącego miesiąca. Wśród zgłaszanych pomysłów znajdują się zajęcia edukacyjne, przedstawienia teatralne, warsztaty z psychologiem, przygotowanie gazetek i konkursy plastyczne. Organizatorzy zamierzają nagrodzić najciekawsze inicjatywy.

fot. NASK


Adam Wiśniewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto