A A A

Dzień Domeny Internetowej

15 marca 2021, 14:50
Przed 36 laty została zarejestrowana pierwsza na świecie strona w komercyjnej domenie internetowej.
Dzień Domeny Internetowej

Trzy tuziny lat

Pod adresem symbolics.com działa pierwsza na świecie strona z końcówką .com. Została ona zarejestrowana 36 lat temu, 15 marca 1985 roku i była pierwszą stroną należącą do domeny komercyjnej.

 

Sieciowe święto

W każdą rocznicę rejestracji strony symbolics.com obchodzony jest Dzień Domeny Internetowej. Z historycznej witryny można obecnie pobrać bezpłatną książkę „Internet History in the Making".

Polska domena (.pl) działa już od 30 lat i jest zarządzana przez Państwowy Instytut Badawczy NASK. Pierwsze adresy z rodzimą końcówką były obsługiwane przez zespół NASK przy Uniwersytecie Warszawskim.

Jak podaje NASK, w domenie .pl utrzymywanych jest obecnie niemal 2,5 miliona nazw; należą one do ponad miliona abonentów, spośród których prawie 65% to organizacje, a ponad 35% – osoby fizyczne. Jest to zarazem domena najczęściej wybierana: działa w niej 7 na 10 rejestrowanych w Polsce sieciowych nazw.

fot. Symbolics.com


Tagi: internet
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto