A A A

Dziś w kalendarium… narodziny Facebooka

25 marca 2021, 08:10
Na kartce z naszego nadszarpniętego zębem czasu kalendarza widnieje rocznica założenia najpopularniejszej platformy społecznościowej.
Dziś w kalendarium… narodziny Facebooka

 

Dziecko Zuckera

 

Czwartego lutego 2004 roku w internecie pojawił się thefacebook – portal społecznościowy powołany do życia przez Marka Zuckerberga, studenta drugiego roku Uniwersytetu Harvarda. Początkowo zasięg serwisu był ograniczony tylko do kampusu wspomnianej uczelni, a raczej jej wewnętrznej sieci komputerowej. W założeniach usługa miała umożliwiać studentom odnajdywanie „pokrewnych dusz", nawiązywanie wzajemnych kontaktów, odszukanie ludzi o podobnych gustach i zainteresowaniach.

 

Błyskawiczny rozwój

 

Pierwszy zespół współtwórców Facebooka

Zarejestrowani użytkownicy mogli zakładać własne profile, umieszczać zdjęcia i informacje o swoim życiu i aktywnościach. Z dzisiejszego punktu widzenia było to oczywiście bardzo prymitywne oraz pozbawione wielu przydatnych funkcji. Ale pomysł chwycił. Serwis błyskawicznie zdobywał nowych użytkowników. W ciągu doby zarejestrowało się ok. 1500 osób. W połowie 2004 serwis miał już ponad ćwierć miliona użytkowników z ponad 30 różnych amerykańskich uniwersytetów. W 2005 usługa zmieniła nazwę na Facebook i stała się dostępna nie tylko dla studentów. W 2006 Facebook miał już milion użytkowników. W 2009 – 350 mln, stając się najpopularniejszą platformą społecznościową na świecie. Obecnie medium ma ponad 2,8 mld zarejestrowanych użytkowników, z czego 1,8 mld loguje się codziennie. Statystyczny user spędza w nim prawie godzinę (bez dwóch minut) dziennie.

fot. web.archive.org, The Harvard Crimson


Gerard Arfield
Tagi: facebook
Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
restaumator
25 marca 2021, 08:46
Czasy, w których Facebook powstał na małym laptopie, zamiast na komputerze. Każdy zaczynał kiedyś od minimum.
Najnowsze aktualności


Jak w tablecie
4 sierpnia 2021
Uaktywniamy opcję „Przesuń, aby wyłączyć komputer" na maszynie stacjonarnej lub laptopie.


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto