A A A

E-śmieci tylko z tego roku będą ważyć tyle, co Wielki Mur Chiński

14 października 2021, 11:00
Winny jest krótszy cykl życia produktów i ograniczone możliwości naprawy.
E-śmieci tylko z tego roku będą ważyć tyle, co Wielki Mur Chiński

W morzu elektrośmieci

Naukowcy z Forum Zużytych Urządzeń Elektronicznych i Elektrycznych postanowili uczcić wczorajszy Międzynarodowy Dzień Odpadów podając nam kilka liczb pod rozwagę.

W latach 2014–2019 nastąpił 21-procentowy wzrost poziomu generowanych e-odpadów. – Jesteśmy na dobrej drodze, aby do 2030 r. wytwarzać 74 mln ton odpadów elektronicznych rocznie – twierdzą eksperci. Mowa tu o tonach metali, tworzyw sztucznych, ale i cennych zasobów mineralnych, które rzadko są poddawane recyklingowi, a zwykle spalane lub wysyłane na złomowiska. Co więcej, każda tona odpadów elektronicznych, które nie zostaną poddane recyklingowi, zostawia ślad węglowy ważący dwie tony. Przyczyną takiej produkcji e-śmieci jest gwałtownie rosnący wskaźnik zużycia elektroniki (obecnie wynosi 3 procenty rocznie) oraz krótszy cykl życia produktów i ograniczone możliwości naprawy.

fot. Adobe


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto