A A A

EPI: nie mamy już pieniędzy

17 listopada 2021, 16:00
Europejska Inicjatywa Płatności apeluje o środki publiczne.
EPI: nie mamy już pieniędzy

Rozbieżne interesy?

Uruchomiona w ubiegłym roku i wspierana przez 22 banki Europejska Inicjatywa Płatności (EPI) nie potrafi zebrać środków niezbędnych do rozpoczęcia działalności i w związku z tym zaapelowała o przyznanie jej publicznych dotacji.

Celem EPI jest uruchomienie ogólnoeuropejskiej sieci płatniczej, która byłaby w stanie konkurować z organizacjami Mastercard i Visa.

„Publiczne finansowanie byłoby miłe" – bez owijania w bawełnę oświadczyła dyrektor naczelna EPI, Martina Weimert, podczas spotkania zorganizowanego przez Europejską Federację Instytucji Płatniczych (European Payments Institutions Federation, EPIF). „Nie ukrywajmy – to będzie ogromna inwestycja. Jest droga"– dodała.

Detaliści twierdzą, że nie są gotowi za to zapłacić, podczas gdy banki i inni akcjonariusze EPI „mogą udźwignąć tylko tyle", powiedziała Weimert, nie podając szczegółów potrzebnych inwestycji.

Wśród banków, które nie mogą udźwignąć finansowo przedsięwzięcia znajdują się potężne instytucje z siedmiu europejskich krajów, m. in. z Francji, Niemiec i Hiszpanii: Deutsche Bank, UniCredit, BNP Paribas, ING, Societe Generale i Sabadell.

Unii Europejskiej zależy na osiągnięciu niezależności w świadczeniu usług finansowych, a nowy system płatności miał zastąpić systemy poszczególnych krajów członkowskich.

W 2022 roku miały wystartować usługi transakcji peer-to-peer realizujące płatności natychmiastowe, a następnie podobny system w branży handlowej.

Problemy z finansowaniem przedsięwzięcia mogą świadczyć, że interes Unii Europejskiej niekoniecznie jest zbieżny z interesami banków. Twierdzenie, że najpotężniejsze instytucje w Europie nie mają środków, aby sfinansować tego rodzaju przedsięwzięcie, wydaje się niepoważne

fot. Roman  Wimmers – Unsplash


Sebastian Nanasik
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto