A A A

Elektroniczna soczewka lepsza niż oko

22 sierpnia 2019, 10:40
Zaprojektowana przez naukowców Uniwersytetu Harvarda elektroniczna soczewka może zmienić sposób konstrukcji urządzeń optycznych.
Elektroniczna soczewka lepsza niż oko

Zespół naukowców z Uniwersytetu Harvarda pracuje nad wynalazkiem, który ma zrewolucjonizować sposób konstruowania praktycznie wszystkich używanych obecnie urządzeń optycznych. Zespół naukowców opracował soczewkę elektroniczną, której działanie ma naśladować sposób funkcjonowania ludzkiego oka. Zdaniem naukowców technologia ta jest nawet bardziej zaawansowana od organu wzroku, bo taka soczewka może np. korygować astygmatyzm, wyostrzając w ten sposób obraz.

Nie jest to konstrukcja sferyczna, lecz płaska. Skomplikowaną geometrię zastąpiono znajdującymi się na powierzchni tzw. mięśniami elastomerowymi (forma układu scalonego sterującego pracą urządzenia). To nanostruktury, które (prawdopodobnie przez odpowiedni ruch całej konstrukcji, wymuszony sygnałem sterującym) pozwalają skupić całe spektrum światła widzialnego w jednym punkcie. Wynalazek ma przy tym średnicę zaledwie centymetra.

Musi jeszcze minąć trochę czasu aż pomysł zostanie dopracowany i trafi na stałe do gadżetów konsumenckich. Zdaniem portalu Engadget, na pomyśle najbardziej mogą skorzystać fani wirtualnej rzeczywistości. Soczewki mogą nie tylko poprawić jakość obrazu, ale też umożliwić miniaturyzację gogli.

fot. Alan She/Harvard SEAS


Krzysztof Kempski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
dawidsab
dawidsab
26 sierpnia 2019, 18:33
Witam! Spodziewałem się raczej przeczytać, że będzie to jakieś rozwiązanie dla osób niewidomych lub niedowidzących :oczy: . Bo wiadomo, że wraz z wiekiem wzrok się pogarsza (zwyrodnienie plamki żółtej, itp.), więc przydał by się jakiś wynalazek, żeby "oszukać czas" i żeby osoby z chorobami oczu mogli ujrzeć świat na nowo.
Najnowsze aktualności

Rusza certyfikacja Wi-Fi 6
16 września 2019
Organizacja Wi-Fi Alliance rozpoczyna certyfikowanie urządzeń zgodnych ze standardem 802.11ax.Gracz ukarany więzieniem za swating
16 września 2019
Jeden z graczy Call of Duty zrewanżował się koledze za przegraną, nasyłając na niego oddział SWAT. "Dowcip" skończył się śmiercią...
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto