A A A

Elektroniczny celnik

7 października 2008, 13:39
Elektroniczny celnik

Naukowcy z Bradford University rozpoczynają pracę nad projektem elektronicznego urządzenia służącego do wykrywania winy w wyrazie twarzy. Wynalazek ma być wykorzystywany przede wszystkim do pomocy celnikom, którzy do tej pory mieli do dyspozycji tylko psy, skanery bagażu i własną intuicję.

Wstępny projekt zakłada, że w urządzeniu będzie zastosowane dynamiczne, pasywne profilowanie w czasie rzeczywistym. Pasywne, ponieważ do uzyskania wyniku nie będzie potrzebny jakikolwiek współudział osoby badanej; wystarczy, by pojawiła się ona w zasięgu urządzenia. Konkretnej osobie zostanie wykonanych szereg zdjęć, a następnie system komputerowy rozpocznie proces automatycznego poszukiwania oznak dyskomfortu w wyrazie twarzy poprzez analizę ruchów oczu, zmian wielkości źrenicy itp. reakcje danej osoby podczas konfrontacji z funkcjonariuszem zadającym pytania.

Podstawą opracowania wyniku przez urządzenie mają być obrazy wideo i skomplikowane algorytmy. Biorąc pod uwagę szczególne zdolności niektórych osób do panowania nad mimiką, w inteligentną maszynę zostanie wbudowany również termowizor, który ułatwi ocenę zmian zachodzących w temperaturze krwi przepływającej przez twarz.

Na projekt przeznaczono 500 tys. funtów. Fundusze zapewnia Engineering and Physics Sciences Research Council, a w pracach naukowcom z Bradford pomogą przedstawiciele specjalizującej się w zabezpieczeniach firmy QinetiQ. Szacuje się, że całkowite opracowanie aparatury potrwa dwa lata.

Źródło: Telegraph


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto