A A A

Energia odnawialna z kropel deszczu

12 lutego 2020, 11:00
Koreańscy naukowcy wymyślili sposób na czerpanie energii z deszczu – jedna kropla zasili nawet sto żarówek LED.
Energia odnawialna z kropel deszczu

Grupa badaczy z Miejskiego Uniwersytetu Hong Kongu (City University of Hong Kong) opracowała generator energii zasilany przez kapiącą wodę. Urządzenie wykorzystuje mechanizm działania tranzystora polowego, który w szybkim tempie wytwarza wysokie napięcie z kropli deszczu.

Pierwsze testy prowadzone przez naukowców pod przewodnictwem profesora Wang Zuankai wykazały, że jedna kropla deszczu jest w stanie „wyprodukować" 140 V. Pozwoli to na krótkie rozświetlenie aż setki żarówek LED.

Do zbudowania generatora wykorzystane zostały elektrody aluminiowe, elektrody z tlenku indowo-cynkowego oraz pokrycie PTFE. Uderzenie kropli deszczu w powierzchnię PTFE sprawia, że dwie elektrody łączą się ze sobą. Następuje zamknięcie obwodu. Oznacza to tyle, że w przypadku długotrwałych opadów deszczu generowana energia będzie większa. W przypadku spadku energii ładunek jest gromadzony i uwalniany dopiero w chwili, gdy dojdzie do pełnego nasycenia.

Generator jest obecnie poddawany wielu testom, jednak to pierwsze tego rodzaju urządzenie, które daje wymierne wyniki. Jak wspominają badacze, poprzednie generatory dawały tysiąc razy słabsze wyniki.

fot. Bundo Kim/Unsplash


Paula Jeziorska
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto