A A A

Energia z kopania bitcoinów trafi do mieszkań

18 października 2021, 17:10
W Kanadzie podejmowane są działania w kierunku „czystszego” wydobywania kryptowalut.
Energia z kopania bitcoinów trafi do mieszkań

Współpraca Lonsdale Energy Corporation i Mint Green

Przedsiębiorstwo dostarczające energię dla North Vancouver w Kanadzie nawiązało współpracę z firmą kryptotechnologiczną. Lonsdale Energy Corporation (LEC) zamierza wykorzystać energię cieplną powstającą w procesie wydobywania bitcoinów przez Mint Green do dostarczania ciepła dla ponad 50 tysięcy mieszkańców.

W ten sposób władze North Vancouver chcą odejść od używania konwencjonalnego gazu ziemnego. Współpraca ma się rozpocząć w 2022 r. Firmy szacują, że dzięki temu w czasie realizacji kontraktu do atmosfery nie trafi aż 20 tysięcy ton gazów cieplarnianych.

 

Wcześniej woda, teraz koparki

W North Vancouver w kanadyjskiej prowincji Kolumbia Brytyjska już teraz system energii wodnej dostarcza ciepło do 100 budynków mieszkalnych i komercyjnych. Miejskie przedsiębiorstwo energetyczne LEC dąży do całkowitej dekarbonizacji, dlatego szuka kolejnych źródeł energii.

Stąd pomysł na wykorzystanie pracujących nieustannie, 365 dni w roku, koparek kryptowalut, których używa MintGreen. Ta kanadyjska firma zajmująca się wydobyciem waluty cyfrowej stosuje specjalne, autorskie kotły, które odzyskują – w postaci energii cieplnej – ponad 96% energii elektrycznej zużywanej do wydobycia bitcoinów.

 

Kontrowersje wokół kryptowalut

Kwestia energochłonności procesu kopania walut cyfrowych jest coraz bardziej paląca. W USA w stanie Nowy Jork rozważany jest nawet zakaz ich wydobywania do czasu, aż zbadany zostanie wpływ takiego działania na środowisko naturalne.

Z drugiej strony widać rosnące zainteresowanie tym środkiem płatniczym. W Salwadorze bitcoin stał się walutą oficjalną, nawet Władimir Putin, jeszcze kilka lat temu ostro sprzeciwiający się tej technologii, w swojej niedawnej wypowiedzi nie wykluczył możliwości zastosowania w przyszłości kryptowaluty jako jednostki rozliczeniowej.

Tym bardziej zasadne i słuszne wydaje się poszukiwanie sposobów na praktyczne wykorzystanie ogromnej ilości energii zużywanej podczas kopania kryptowalut.

fot. rebcenter-moscow – Pixabay


Barbara Blaczkowska
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto