A A A

Epson EF-11 – projektor na wakacje i nie tylko

29 lipca 2021, 20:10
Projektory na ogół kojarzą się z urządzeniami, które stoją w salonach lub na salach wykładowych. Okazuje się jednak, że tego rodzaju sprzęt można ze sobą zabrać również na wakacje – wystarczy znaleźć odpowiednio niewielki model. Epson EF-11 z pewnością zalicza się do takiej grupy. [materiał partnera]
Epson EF-11 – projektor na wakacje i nie tylko

W sam raz do plecaka

Najdłuższy bok Epsona EF-11 ma ledwie 18 cm, co sprawia, że pakując się na rodzinny wyjazd, wypad na działkę czy na spotkanie biznesowe, z powodzeniem zmieścimy go do byle torby. Waży ledwie 1,2 kg, w praktyce więc niemal nie poczujemy jego ciężaru i „zgubi się” między innymi bagażami. No dobra, ale co maleństwo potrafi?

EF-11 jest projektorem, w przypadku którego za wyświetlanie obrazu odpowiada technologia 3LCD i laserowe źródło światła. To bardzo sprawny tandem: ta pierwsza sprawia, że możemy cieszyć się zrównoważonym obrazem o jednolitym poziomie bieli i kolorów, co w przypadku konkurencyjnych rozwiązań nie zawsze jest możliwe, z kolei zastąpienie tradycyjnej lampy laserem o jasności 1000 lumenów przekłada się na wyjątkową żywotność. Gwarancja producenta obejmuje pięć lat lub 12 tys. godzin pracy urządzenia. To bardzo dużo: przy założeniu, że oglądamy jeden film dziennie, projektor wystarczy na ok. 16 lat, z kolei jeśli będziemy korzystać z EF-11 przez osiem godzin każdego dnia, okres użytkowania wyniesie trochę ponad 4 lata. Jak widać, to sprzęt, który nie boi się ani podróży, ani intensywnej pracy.


Nie trzeba laptopa

Za zakupem EF-11 przemawia jeszcze jeden fakt: zgodność z systemem Miracast. To kolejna rzecz, która przekłada się na wygodę w podróży. Dzięki bezprzewodowej łączności ponownie zaoszczędzimy miejsce w plecaku. Sparować bowiem z Epsonem EF-11 możemy… zwyczajny smartfon. Jeśli tylko mamy urządzenie, które potrafi nawiązać tego rodzaju połączenie z projektorem, cała operacja sprowadza się do wybrania odpowiedniej pozycji na liście źródeł sygnału w menu projektora, a następnie uruchomienie bezprzewodowego przekazywania obrazu w rozwijanym menu telefonu. Tyle!

Smartfon w takim wypadku pełni funkcję źródła sygnału, którą normalnie wziąłby na siebie laptop czy choćby dekoder telewizji czy konsola. Możemy w takim wypadku na dużym ekranie czytać newsy, przeglądać YouTube’a, grać lub oglądać filmy – zarówno te zgromadzone w pamięci urządzenia, jak i w ramach popularnych usług strumieniowania wideo (co tyczy się również gier – GeForce Now wszak uruchomimy także na urządzeniach z Androidem). To jednak nie koniec. Jeśli tylko mamy telefon, który potrafi pracować w trybie pulpitu, smartfon sparowany z projektorem Epsona może zamienić się w namiastkę komputera, która pozwoli np. popracować z arkuszami kalkulacyjnymi, edytorami tekstu czy nawiązać połączenie z dowolnymi zdalnymi usługami sieciowymi. Potrafią to m.in. smartfony zgodne z systemami Samsung DeX, Motorola Ready For czy Huawei Easy Projection, którego odpowiednik znajduje się również w urządzeniach marki Honor.

Epson EF-11

Co ciekawe, w takim wypadku wcale nie jesteśmy zdani na ekran dotykowy – dzięki koncentratorowi wpinanemu w gniazdo USB-C telefonu możemy do naszego smartfona podłączyć klawiaturę i myszkę. Oczywiście w warunkach wyjazdowych to ostatnie może sprawić trudność, tym niemniej taka opcja jest i na pewno przyda się przy biznesowych zastosowaniach Epsona EF-11. Nawiasem mówiąc, wspomniane koncentratory są również wyposażone w gniazdo HDMI – dzięki temu do Epsona podłączymy smartfona także kablem.

Jest to możliwe z tego względu, że nasz laserowy projektor wyposażony został w tradycyjny port HDMI, a także wyjście audio. Z tego ostatniego jednak nie musimy korzystać, gdyż konstruktorzy nie zapomnieli o wbudowanym głośniku, który w zupełności wystarczy, by cieszyć się dźwiękiem podczas wyjazdów.


Gapiąc się w sufit

Za wykorzystaniem Epsona EF-11 poza domem przemawia jeszcze jedna rzecz. Producent rozlokował gniazda w ten sposób, by nie przeszkadzały w postawieniu urządzenia na tylnej ścianie. Niezależnie więc, czy korzystamy z Miracast i transmisji bezprzewodowej, czy ze zwykłego kabla HDMI, film możemy obejrzeć zarówno na ścianie, w sposób tradycyjny, lub ustawiając sprzęt w ten sposób, by obraz był wyświetlany na suficie. Jest to o tyle istotne, że w warunkach wyjazdowych nie zawsze mamy do dyspozycji miejsce na ścianie – a wolny kawałek przestrzeni nad głową znajdziemy niemal wszędzie. Co ważne – dzięki współczynnikowi rzutu 1:1 również w takich okolicznościach będziemy mogli cieszyć się dużą przekątną. Projektor, w zależności od ustawienia, potrafi wyświetlić obraz wielkości do 150 cali.

Epson EF-11 jest sprzętem uniwersalnym. Zastosowania „wyjazdowe” wydają się w jego przypadku bardzo naturalne, ale gdy już wrócimy z wakacji czy podróży służbowej, z powodzeniem może stanąć np. w sypialni, stanowiąc solidną i trwałą alternatywę dla tradycyjnego telewizora.

Epson EF-11


Epson EF-11
Cena: 3300 zł
www.epson.com

Dane techniczne
Rozdzielczość: 1920 x 1080
Przekątna obrazu: 30–150”
Współczynnik rzutu: 1:1
Minimalna odległość: 133 cm
Technologia: 3LCD
Źródło światła: laser, trwałość 12 tys. h
Jasność: 1000/500 lumenów – tryb normalny/eco
Łączność: HDMI, USB 2.0, USB 2.0 typu B, minijack, Miracast
Pobór mocy (maks./min.): 102 W/0,5 W
Dodatkowo: głośnik 2 W, w zestawie pilot, nakładki montażowe, okablowanie, pilot
Wymiary: 175×175×65 mm
Waga: 1,2 kg


Artykuł Sponsorowany
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościXiaomi pokazuje trzy „jedenastki"
17 września 2021
Chiński koncern wprowadza do sprzedaży smartfony Xiaomi 11T, Xiaomi 11T Pro oraz odświeżoną wersję Xiaomi 11 Lite 5G NE.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto