A A A

Facebook i Oculus - ich wizja przyszłości VR

7 października 2016, 07:20
Jak będzie wyglądała przyszłość VR według Facebooka i firmy Oculus VR, którą kupił Mark Zuckerberg? Odpowiedź na to, oraz wiele innych pytań, poznaliśmy podczas imprezy Oculus Connect 3.
Facebook i Oculus - ich wizja przyszłości VR

Oculus Connect 3 przyniósł kilka premier. Omówmy je pokrótce. Przede wszystkim poznaliśmy datę premiery kontrolerów ruchowych Oculus Touch, zadebiutują one na rynku 6 grudnia w cenie 199 dolarów. Kontrolery umożliwią sterowanie nie tylko w grach, ale również obsługę menusów i komunikację (gesty) pomiędzy avatarami.

No właśnie, Facebook mocno stawia na społecznościowy aspekt VR, próbując stworzyć kolejne narzędzia, umożliwiające komunikację pomiędzy ludźmi korzystającymi z VR. Odpowiedniki wirtualnych chatroomów, możliwość wyboru avatara, robienia zdjęć, czy prowadzenia rozmów przy pomocy np. komunikatora Facebooka. Wszystko w wersji VR.

Komputery i gry

Oculus zapowiedział, że na rynku - dzięki współpracy z Nvidią oraz AMD - pojawią się komputery wspierające VR w cenie około 499 dolarów. Jednocześnie firma zapowiedziała partnerstwo z producentami laptopów takimi jak Asus, Alienware i Lenovo w celu produkcji urządzeń, które mają łączyć odpowiednią moc obliczeniową z rozsądną ceną.

Podczas imprezy zapowiedziano kilka nowych gier. Arktika.1 ekipy 4A Games, Lone Echo od studia Ready at Dawn i Robo Recall od Epic Games. Wraz ze startem Oculus Touch zadebiutuje 35 tytułów.

 

Santa Cruz

Największe wrażenie na uczestnikach wywarł jednak nowy, prototypowy zestaw VR o nazwie kodowej Santa Cruz. Pełni on rolę "złotego środka" pomiędzy Oculus Rift a Gear VR. Z jednej strony ma mieć dużą moc obliczeniową oraz tak zwany "room scale", czyli opcję śledzenia ruchów użytkownika na danym obszarze. Jednocześnie gogle mają być bardzo lekkie, w pełni mobilne i nie wymagające podłączania kabli. Dokładna data premiery tego urządzenia nie jest znana.

Jak najwięcej contentu

Facebook i Oculus planują wydać 250 mln dolarów na wsparcie twórców gier, filmów, programów i innego rodzaju treści, jaka ma pojawić się na Oculus VR oraz na goglach Gear VR, współtworzonych z Samsungiem. Szereg partnerstw doprowadzi do premier nowych gier, a także produkcji tworzonych z Disneyem oraz innymi wytwórniami filmowymi, w tym z producentami "Blade Runner 2049" - kontynuacji "Łowcy androidów".

Ile kosztuje Oculus?

Gogli Oculus Rift nie kupimy w polskich sklepach. Sprzęt trzeba zamówić online. Na polskich serwisach aukcyjnych jego cena wynosi około 3,6 tys. zł. Jednocześnie warto przypomnieć, że 13 października w Polsce i na świecie debiutuje PlayStation VR - najtańszy z zestawów VR.


PC Format
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Tor się odwołuje
25 stycznia 2022
Przedstawiciele projektu Tor odwołają się od decyzji blokującej dostęp do sieci.Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto