A A A

Facebook i Oculus - ich wizja przyszłości VR

7 października 2016, 07:20
Jak będzie wyglądała przyszłość VR według Facebooka i firmy Oculus VR, którą kupił Mark Zuckerberg? Odpowiedź na to, oraz wiele innych pytań, poznaliśmy podczas imprezy Oculus Connect 3.
Facebook i Oculus - ich wizja przyszłości VR

Oculus Connect 3 przyniósł kilka premier. Omówmy je pokrótce. Przede wszystkim poznaliśmy datę premiery kontrolerów ruchowych Oculus Touch, zadebiutują one na rynku 6 grudnia w cenie 199 dolarów. Kontrolery umożliwią sterowanie nie tylko w grach, ale również obsługę menusów i komunikację (gesty) pomiędzy avatarami.

No właśnie, Facebook mocno stawia na społecznościowy aspekt VR, próbując stworzyć kolejne narzędzia, umożliwiające komunikację pomiędzy ludźmi korzystającymi z VR. Odpowiedniki wirtualnych chatroomów, możliwość wyboru avatara, robienia zdjęć, czy prowadzenia rozmów przy pomocy np. komunikatora Facebooka. Wszystko w wersji VR.

Komputery i gry

Oculus zapowiedział, że na rynku - dzięki współpracy z Nvidią oraz AMD - pojawią się komputery wspierające VR w cenie około 499 dolarów. Jednocześnie firma zapowiedziała partnerstwo z producentami laptopów takimi jak Asus, Alienware i Lenovo w celu produkcji urządzeń, które mają łączyć odpowiednią moc obliczeniową z rozsądną ceną.

Podczas imprezy zapowiedziano kilka nowych gier. Arktika.1 ekipy 4A Games, Lone Echo od studia Ready at Dawn i Robo Recall od Epic Games. Wraz ze startem Oculus Touch zadebiutuje 35 tytułów.

 

Santa Cruz

Największe wrażenie na uczestnikach wywarł jednak nowy, prototypowy zestaw VR o nazwie kodowej Santa Cruz. Pełni on rolę "złotego środka" pomiędzy Oculus Rift a Gear VR. Z jednej strony ma mieć dużą moc obliczeniową oraz tak zwany "room scale", czyli opcję śledzenia ruchów użytkownika na danym obszarze. Jednocześnie gogle mają być bardzo lekkie, w pełni mobilne i nie wymagające podłączania kabli. Dokładna data premiery tego urządzenia nie jest znana.

Jak najwięcej contentu

Facebook i Oculus planują wydać 250 mln dolarów na wsparcie twórców gier, filmów, programów i innego rodzaju treści, jaka ma pojawić się na Oculus VR oraz na goglach Gear VR, współtworzonych z Samsungiem. Szereg partnerstw doprowadzi do premier nowych gier, a także produkcji tworzonych z Disneyem oraz innymi wytwórniami filmowymi, w tym z producentami "Blade Runner 2049" - kontynuacji "Łowcy androidów".

Ile kosztuje Oculus?

Gogli Oculus Rift nie kupimy w polskich sklepach. Sprzęt trzeba zamówić online. Na polskich serwisach aukcyjnych jego cena wynosi około 3,6 tys. zł. Jednocześnie warto przypomnieć, że 13 października w Polsce i na świecie debiutuje PlayStation VR - najtańszy z zestawów VR.


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto