A A A

Facebook naruszył unijne zasady konkurencji?

8 czerwca 2021, 07:00
Komisja Europejska sprawdzi, czy gigant nieuczciwie wykorzystywał dane zebrane od reklamodawców na swojej platformie.
Facebook naruszył unijne zasady konkurencji?

To kolejne dochodzenie antymonopolowe przeciwko firmie

W wydanym w piątek (4 czerwca 2021 r.) oświadczeniu Komisja Europejska poinformowała, że oceni, czy Facebook naruszył unijne zasady konkurencji, wykorzystując dane zebrane od reklamodawców na własnej platformie w celu uzyskania przewagi nad rywalami z branży reklamowej. Zdaniem europejskiej komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager, która wszczęła wiele dochodzeń w sprawie amerykańskich firm technologicznych (m.in. Amazona), dane gromadzone za pośrednictwem sieci społecznościowych „nie powinny być wykorzystywane w sposób naruszający zasady  konkurencji". Teraz komisja planuje wziąć pod lupę sposób gromadzenia i wykorzystywania danych przez Facebooka.

W grudniu KE zaproponowała przepisy, które dałyby organom regulacyjnym nowe uprawnienia do stawienia czoła amerykańskim gigantom technologicznym. W świetle nowych unormowań prawnych Facebook nie mógłby na przykład wykorzystywać informacji o preferencjach użytkowników zebranych na podstawie działań reklamodawców w celu dostosowania własnego serwisu ogłoszeń drobnych – Facebook Marketplace.

Dochodzenie może zakończyć się wysoką grzywną i zmusić Facebook do wprowadzenia zmian w jego modelu biznesowym.

Fot. Glen Carrie – Unsplash


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto