A A A

Facebook naruszył unijne zasady konkurencji?

8 czerwca 2021, 07:00
Komisja Europejska sprawdzi, czy gigant nieuczciwie wykorzystywał dane zebrane od reklamodawców na swojej platformie.
Facebook naruszył unijne zasady konkurencji?

To kolejne dochodzenie antymonopolowe przeciwko firmie

W wydanym w piątek (4 czerwca 2021 r.) oświadczeniu Komisja Europejska poinformowała, że oceni, czy Facebook naruszył unijne zasady konkurencji, wykorzystując dane zebrane od reklamodawców na własnej platformie w celu uzyskania przewagi nad rywalami z branży reklamowej. Zdaniem europejskiej komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager, która wszczęła wiele dochodzeń w sprawie amerykańskich firm technologicznych (m.in. Amazona), dane gromadzone za pośrednictwem sieci społecznościowych „nie powinny być wykorzystywane w sposób naruszający zasady  konkurencji". Teraz komisja planuje wziąć pod lupę sposób gromadzenia i wykorzystywania danych przez Facebooka.

W grudniu KE zaproponowała przepisy, które dałyby organom regulacyjnym nowe uprawnienia do stawienia czoła amerykańskim gigantom technologicznym. W świetle nowych unormowań prawnych Facebook nie mógłby na przykład wykorzystywać informacji o preferencjach użytkowników zebranych na podstawie działań reklamodawców w celu dostosowania własnego serwisu ogłoszeń drobnych – Facebook Marketplace.

Dochodzenie może zakończyć się wysoką grzywną i zmusić Facebook do wprowadzenia zmian w jego modelu biznesowym.

Fot. Glen Carrie – Unsplash


Katarzyna Bielińska
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Xiaomi pokazuje trzy „jedenastki"
17 września 2021
Chiński koncern wprowadza do sprzedaży smartfony Xiaomi 11T, Xiaomi 11T Pro oraz odświeżoną wersję Xiaomi 11 Lite 5G NE.Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto